3 września 2020

Wiosenny PES jednak bez ustnych egzaminów. Jest decyzja Ministerstwa Zdrowia

Minister Zdrowia podjął decyzję o odstąpieniu od przeprowadzenia Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego w formie ustnej ze względu na epidemię COVID-19. Tym sposobem dzięki staraniom samorządu lekarskiego udało się wreszcie uregulować sytuację lekarzy zawieszonych między egzaminem a przyznaniem tytułu specjalisty.

Decyzja ministra zdrowia dotyczy egzaminów sesji wiosennej 2020 r. z wyjątkiem egzaminów w tych dziedzinach, co do których przed rozpoczęciem ww. sesji na wniosek dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych minister wyraził zgodę na przeprowadzenie wyłącznie części ustnej (bez egzaminu testowego).

Szef resortu napisał, że podejmując decyzję miał na uwadze „konieczność zapewnienia bezpieczeństwa lekarzy i lekarzy dentystów w związku z aktualnym stanem epidemii”. Uregulowanie sprawy lekarzy zawieszonych między egzaminem pisemnym a przyznaniem tytułu specjalisty było dla samorządu lekarskiego priorytetem, także w kontekście potrzeb pacjentów, bo Polska wciąż jest krajem o najmniejszej w Unii Europejskiej liczbie lekarzy na tysiąc mieszkańców.

Nasza izba na czele z prezesem ORL w Warszawie Łukaszem Jankowskim aktywnie angażowała się w działania na rzecz wyjaśnienia sytuacji lekarzy podchodzących do wiosennej sesji egzaminacyjnej.

Tagi: ,

Wszystkie kategorie