1 kwietnia 2021

GIS odpowiedział OIL w Warszawie w sprawie kwarantanny lekarzy ozdrowieńców i zaszczepionych

„W odpowiedzi na pismo z dnia 8 marca 2021, znak OKW-1414/2021 w sprawie wprowadzania w szpitalach wewnętrznych procedur postępowania dotyczących lekarzy ozdrowieńców oraz zaszczepionych pełnym cyklem szczepień, proszę o przyjęcie poniższej opinii. W opisanym przez Pana Prezesa przypadku kierownicy podmiotów leczniczych przyjęli rozwiązania polegające na zastosowaniu maksymalnych środków bezpieczeństwa mające na celu zapobieganie potencjalnej transmisji wirusa SARS-CoV-2 w podmiocie leczniczym, w sytuacji narażenia personelu na kontakt z tym wirusem. Wątpliwość budzi jednak fakt,że procedury obejmują również pracowników medycznych, którzy otrzymali pełen cykl szczepień lub posiadają status ozdrowieńca(widnieją w bazie EWP jako osoby, które były poddane izolacji lub hospitalizacji z powodu COVID-19). W obecnie obowiązującym Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń,nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, przyjęto, bezpiecznym okresem, w ciągu którego poziom przeciwciału osoby będącej ozdrowieńcem utrzymuje się na wysokim poziomie wynosi 6 miesięcy. W związku z powyższym osobom, które zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację, albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 przyznano dodatkowe uprawnienia np. zwolnienie z kwarantanny po przekroczeniu granicy państwowej, czy też zwolnienie z kwarantanny po narażeniu w środowisku domowym. Te same uprawnienia otrzymały osoby zaszczepione pełnym cyklem szczepień p/COVID-19″.

Izabela Kucharska

Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego