12 maja 2021

List intencyjny ws. współpracy między OIL w Warszawie i Polskim Towarzystwem Stomatologii Geriatrycznej

Partnerska współpraca w zakresie pracy dydaktycznej i badawczej oraz realizacja wspólnych projektów dotyczących działalności samorządu lekarskiego, promocji zdrowia jamy ustnej wśród  seniorów i rozwój nauki z zakresu stomatologii geriatrycznej – to główne założenia listu intencyjnego podpisanego 7 maja między Okręgową Izbą Lekarską w Warszawie i Komisją ds. Lekarzy Dentystów ORL w Warszawie a Polskim Towarzystwem Stomatologii Geriatrycznej.

„Współpraca na styku nauki i działalności samorządu lekarskiego daje możliwość skutecznego połączenia wiedzy i praktyki jej stosowania oraz realizowania społecznie wartościowych przedsięwzięć” – czytamy w liście intencyjnym. Dokument zobowiązuje sygnatariuszy do zawarcia w ciągu 12 miesięcy szczegółowej umowy o współpracy. Już teraz jednak wiadomo, że dzięki niemu w najbliższych miesiącach odbędzie się wspólna konferencja naukowa.

List intencyjny w imieniu izby podpisał prezes ORL w Warszawie Łukasz Jankowski, w imieniu Komisji ds. Lekarzy Dentystów ORL w Warszawie wiceprezes ORL Dariusz Paluszek, a ze strony PTSG – Barbara Kochańska (prezes) i Beata Łasińska (skarbnik).

Wiceprezes PTSG prof. Agnieszka Mielczarek zwracała uwagę, że rozwój stomatologii geriatrycznej, który nawiązana właśnie współpraca ma wesprzeć, jest społeczną koniecznością. „Społeczeństwo się starzeje i zapewnienie kompleksowej opieki stomatologicznej seniorom stanie się niebawem tym bardziej istotnym problemem” – wyjaśniała.

Prezes ORL w Warszawie Łukasz Jankowski podkreślał pionierski charakter dokumentu. „Robimy coś nowego. Dotąd współpraca samorządu z towarzystwami naukowymi była dość nieśmiała. Teraz idziemy do przodu. Mamy wspólne cele, dlatego łączymy siły” – przekonywał.

Wiceprezes Dariusz Paluszek argumentował natomiast, że dzięki współpracy z organizacją mającą charakter naukowy łatwiej zapewnić wysoki poziom szkolenia lekarzy. „Rolą izby jest pomóc dotrzeć do lekarzy z materiałem dydaktycznym, który jest sprawdzony i przekazywany przez osoby stanowiące naukowe autorytety” – wyjaśniał przewodniczący Komisji ds. Lekarzy Dentystów.

Tagi: ,

Wszystkie kategorie