4 października 2022

Speak up! Odcinek 2.: Samorząd

Jakie wady ma samorząd zawodowy lekarzy i lekarzy dentystów? Przyjąwszy rolę lekarza niezainteresowanego działaniami samorządu, musiałbym wymienić dwie: obowiązkową przynależność i składkę członkowską. Od siebie mogę dodać to, co mi doskwiera najbardziej: brak możliwości stanowienia prawa oraz inicjatywy ustawodawczej.

Piotr Pawliszak – p.f. prezesa ORL w Warszawie

Mark Twain użył kiedyś sformułowania „skromny, jak gazeta pisząca o swoich zaletach”. Na łamach naszego biuletynu powstrzymam się zatem od opisu zalet izb i skupię na drzemiącym w nich potencjale. Punktem wyjścia do rozważań musi być ustawa o izbach lekarskich – art. 5. wymienia zadania izb lekarskich, ale w zapisie tym kryje się pewna pułapka, w którą wielu (także wieloletnich) działaczy samorządowych wpadło. Zapis brzmi: „Zadaniem samorządu lekarzy jest w szczególności: (…)”. Kluczem jest fragment mówiący „w szczególności”, oznacza bowiem, że katalog zadań jest półotwarty. Błędem poznawczym (a siłą rzeczy także interpretacyjnym) jest więc założenie, że ustawa nas ogranicza, choć starsi działacze wielokrotnie w takim tonie pisali i mówili. Wyłapanie tego niuansu ułatwiło mi pracę z zapisami dotyczącymi umów przetargowych i pozwoliło na wsparcie prawników.

Co wynika z tych rozważań? Że możemy zaryzykować i puścić wodze fantazji. W sytuacji, kiedy Naczelna Rada Lekarska stoi przed decyzją o podwyższeniu składki członkowskiej od nowego roku, a my dokonujemy przesunięcia myślenia o działaniach izby w stronę „sky is the limit”, czujemy się jednocześnie w obowiązku być bliżej Was. Chcemy poprawnie diagnozować i rozumieć Wasze potrzeby i oczekiwania względem samorządu. Tym razem zachęcam do tego, by zasygnalizować nam, czego brakuje w naszej izbie. Czego oczekujecie od samorządu, o którym moglibyście powiedzieć „to samorząd, który jest blisko nas” lub „to mój samorząd”. Specjalnie dla Was uruchomiliśmy skrzynkę e-mail: speakup@oilwaw.org.pl. Jeżeli któryś z (nie tylko moich) felietonów lub artykułów przywiódł Wam na myśl jakiś pomysł dotyczący działalności samorządowej, teraz jest czas, by nam o tym napisać.

Czytaj więcej: Speak up! Odcinek 3.: Składka

Speak up – mów głośno!

Jeden z moich ulubionych cytatów przypisywanych (choć podobno błędnie) J.F. Kennedy’emu brzmi: „Jedna osoba jest w stanie zrobić różnicę. I każdy powinien spróbować”. Rozpoczynałem cykl „Speak up!” z myślą, by właśnie do tego Was zachęcić.

To jest Wasz czas.

To jest Wasz samorząd.