24 czerwca 2024

Nowy regulamin wyborów

Podczas Nadzwyczajnego XVI Krajowego Zjazdu Lekarzy, który odbył się 16–18 maja 2024 r., przyjęto opracowany przez Krajową Komisję Wyborczą nowy „Regulamin wyborów do organów i w organach izb lekarskich oraz tryb odwołania członków tych organów”.

 

tekst Mery Topolska-Kotulecka, przewodnicząca Okręgowej Komisji Wyborczej OIL w Warszawie

Nad zmianami pracowało wraz z grupą prawników 20 członków Krajowej Komisji Wyborczej przez prawie dwa lata. Opracowanie zmian było reakcją na zmieniającą się rzeczywistość, w której obecnie żyją i pracują lekarze oraz lekarze dentyści w Polsce. Czytając nowy regulamin, już na samym wstępie zauważymy znaczne rozszerzenie słownika użytych w dokumencie określeń. Jest to o tyle ważne, że doprecyzowuje i doregulowuje pojęcia, które mogły być i często były różnie interpretowane. Nowy, rozszerzony słownik określeń ułatwi pracę w strukturach samorządu lekarskiego nie tylko komisjom wyborczym.

 

Znowelizowany regulamin, podobnie jak jego poprzednia wersja, powołuje się na zapisy określone w Ustawie o izbach lekarskich, jednak rozszerzone paragrafy dokładniej opisują mechanizm postępowania w różnych sytuacjach.

 

Niewątpliwie prawdziwą rewolucją w nowym regulaminie jest możliwość głosowania elektronicznego w wyborach w rejonach wyborczych, w których są wybierani delegaci na Okręgowy Zjazd Lekarzy. Tryb głosowania elektronicznego jest trzecim sposobem oddania głosu na delegata w rejonie wyborczym.

 

Oddanie głosu w systemie głosowania elektronicznego będzie polegało na zaznaczeniu na urządzeniach elektronicznych (komputerze, telefonie, tablecie) wyznaczonych obszarów pól dotyczących wybranych kandydatów w liczbie nie większej niż liczba dostępnych mandatów w danym głosowaniu. Momentem rozpoczęcia głosowania w tym trybie będzie dzień rozpoczęcia przekazywania głosów w trybie korespondencyjnym, a za zakończenie głosowania uznaje się zamknięcie urny w trybie głosowania osobistego.

 

Zachowany został tryb głosowania osobistego w lokalu, w którym odbywa się zgromadzenie wyborcze, przez wrzucanie do urny kart do głosowania, na których umieszcza się w wyznaczonych obszarach znak „X” przy wybranych kandydatach w liczbie nie większej niż liczba dostępnych mandatów w danym głosowaniu. Aktualny jest także tryb głosowania korespondencyjnego, polegający na oddaniu głosu przez odesłanie pakietu głosowania korespondencyjnego, w którym na karcie do głosowania, podobnie jak w trybie głosowania osobistego, umieszcza się znak „X” przy wybranych kandydatach w liczbie nie większej niż liczba dostępnych mandatów.

 

Oddanie przez członka rejonu wyborczego głosu w dowolnym trybie (osobistym, korespondencyjnym lub elektronicznym) jest równoznaczne z odstąpieniem od głosowania w pozostałych trybach.

 

Tryb głosowania korespondencyjnego cieszył się największą popularnością w ostatnich wyborach, jednak w związku z postępem cyfryzacji zakłada się, że to właśnie tryb elektroniczny zdominuje najbliższe wybory.

 

Tryb głosowania elektronicznego będzie znacznie bardziej bezpiecznym sposobem głosowania niż korespondencyjny. Będzie administrowany na serwerach Naczelnej Izby Lekarskiej. Tożsamość głosującego będzie uwierzytelniana za pomocą aplikacji m-obywatel, ewentualnie przez osobiste potwierdzenie przez pracownika izby lekarskiej lub członka komisji skrutacyjnej po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość.

 

Kolejne novum dotyczy przypadku, w którym w wyniku przeprowadzonych wyborów nie zostaną wybrani delegaci na okręgowy zjazd lekarzy w liczbie stanowiącej co najmniej połowę liczby mandatów. Okręgowa komisja wyborcza przeprowadzi kolejne wybory na wakujące mandaty w rejonach wyborczych, w których nie wybrano delegatów lub w których nie wszystkie mandaty zostały przydzielone. Wybory w drugiej i kolejnej turze do czasu wybrania właściwej liczby delegatów będą odbywać się wyłącznie w trybie głosowania elektronicznego.

 

W nowym regulaminie dokonano jeszcze innych zmian. Uniemożliwia on obecnie łączenie mandatu prezesa z mandatem przewodniczącego komisji wyborczej. Wprowadzono również zmianę, jeśli chodzi o odwoływanie organów izb lekarskich, członków organów, osób ze stanowisk w organie, stanowisk funkcyjnych lub innych stanowisk. Uprawnienie do złożenia wniosku o odwołanie przysługuje aktualnie członkom zgromadzenia wyborczego, które dokonało wyboru w liczbie co najmniej 1/3 ogólnej liczby członków tego zgromadzenia, w stosunku do wybranego przez nie członka tego zgromadzenia, a nie jak do tej pory pojedynczemu członkowi.

 

Wobec rozrastających się w szybkim tempie niektórych izb lekarskich została zniesiona górna granica liczby mandatów dla delegatów na okręgowy zjazd lekarzy. Wcześniej wynosiła 400. Z tej samej przyczyny zmieniono proporcję wyboru delegatów na Krajowy Zjazd Lekarzy w taki sposób, że jeden delegat przypada na 450 członków okręgowej izby lekarskiej.

 

Wprowadzone zmiany usprawnią procedurę wyborczą, czyniąc ją bardziej przejrzystą dla wyborców, członków OIL w Warszawie, i jednocześnie ułatwią im sam akt oddania głosu.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum