10 stycznia 2024

Dentystyczny przegląd prasy

Zapraszamy do lektury cotygodniowego przeglądu mediowego przygotowanego przez Komisję ds. Lekarzy Dentystów.

 

Nowe rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z 7 grudnia ubiegłego roku stanowi o produktach z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku i dodatkowej opłacie przy użytkowaniu ich w ramach świadczonych usług a więc u stomatologa będzie chodzić o… kubki jednorazowe. Ustawa przewiduje obowiązkowe obciążenie pacjenta dodatkową kwotą 20 gr widoczną na paragonie.

— Więcej w infodent24.pl: Z własnym kubkiem do dentysty? Nowe prawo wzbudza kontrowersje

 

Rzecznik Praw Pacjenta stwierdził, że Dr Smile popełniał błędy podczas leczenia ortodontycznego. Mowa o nienależytej staranności i naruszeniu praw pacjentów, nieprawidłowo prowadzonej dokumentacji medycznej, ale też o błędach w diagnostyce i rozpoznaniach wad zgryzu i błędach w planach leczenia. Firma została wezwana do zaprzestania praktyk i grozi jej póki co do 500 tysięcy zł.

— Więcej w infodent24.pl: Zarzuty wobec Dr Smile. Rzecznik Praw Pacjenta ostrzega

 

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek zapowiada weryfikacje nowopowstałych kierunków lekarskich. Zapewnia jednak, że studenci nie będą cierpieć przez decyzje polityków i nie muszą obawiać się nagłego zamykania kierunku. Przypominamy, że w ubiegłym roku otworzono 14 kierunków lekarskich a z nich tylko 4 dostały pozytywną ocenę PKA.

— Więcej w dentonet.pl: Wkrótce ruszy weryfikacja nowych kierunków lekarskich

 

Od 1 stycznia zakazane jest sprzedawanie „energetyków” młodzieży i dzieciom do lat 18. Przy czym ustawa mówi, że napój energetyczny to taki, który w składzie ma 150mg kofeiny na litr lub więcej. Konsekwencje zdrowotne zarówno dla zdrowia ogólnego i zębów można mnożyć a warto wspomnieć, że zdrowszym i lepszym „energetykiem” jest zwykła kawa bez cukru.

— Więcej w dentonet.pl: Od 1 stycznia zakaz sprzedaży napojów energetycznych niepełnoletnim

 

Przegląd prasy przygotował lek. Marcin Gawęda

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie