28 lutego 2024

Dentystyczny przegląd prasy

Zapraszamy do lektury cotygodniowego przeglądu mediowego przygotowanego przez Komisję ds. Lekarzy Dentystów.

 

Pozyskiwanie danych celem nielegalnego wystawiania e-recept – apel do lekarzy

Ustalenia Prokuratury Regionalnej w Szczecinie wskazują, że co najmniej od lutego 2023 r. na terenie całego kraju mogło dochodzić do przejmowania danych placówek medycznych. Pozyskane dane miały służyć wystawianiu e-recept, między innymi na leki opioidowe. Prokuratura apeluje do lekarzy i lekarzy dentystów o weryfikację danych w systemach informatycznych, w tym certyfikatów WSS i TLS, a także panelu „Lekarz” w PUE ZUS. Wykryte nieprawidłowości należy zgłaszać do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.

— Więcej w dentonet.pl: Przejęto dane medyków do wystawiania e-recept? Prokuratura apeluje o działania

 

Dostęp do zawodu lekarza w trybie uproszczonym – czas na uchylenie przepisów?

Rada ds. Rozwoju Stomatologii skierowała wniosek do minister zdrowia o usunięcie przepisów zezwalających na dostęp do wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty w trybie uproszczonym. Zdaniem Rady niedostatecznie weryfikowane są dyplomy lekarskie zdobyte poza UE, wynikające z nich kwalifikacje zawodowe, a także znajomość języka polskiego.

— Więcej w infodent24.pl: Pora skończyć z uproszczonym trybem dostępu do wykonywania zawodu lekarza

 

Domniemanie niewinności? Nie w przypadku uzyskiwania PWZ

Rzecznik Praw Obywatelskich skierował wniosek do minister zdrowia Izabeli Leszczyny o zmianę treści oświadczeń wymaganych przy występowaniu o wydanie PWZ. Aktualnie w treści zawarty jest fragment: „oraz że nie toczy się przeciwko mnie postępowanie karne w sprawie o umyślnie popełnione przestępstwo lub przestępstwo skarbowe”, który zdaniem RPO stoi w sprzeczności z zasadą domniemania niewinności i w sposób nieproporcjonalny ogranicza dostęp do zawodu lekarza i lekarza dentysty. W myśl proponowanych zmian składający oświadczenie informowałby o stawianych mu zarzutach, które w przypadku uzyskania PWZ i i dołączenia do izby lekarskiej, mogłyby zostać ocenione przez sąd lekarski pod kątem spełniania przez lekarza kryteriów zawodu.

— Więcej w infodent24.pl: Problem z procedurą wydawania pwz dla lekarzy. RPO interweniuje

 

Powstanie Uniwersyteckie Centrum Stomatologii w Bydgoszczy

Collegium Medicum UMK planuje utworzenie kierunku lekarsko-dentystycznego, prowadzenie pełnej oferty szkolenia podyplomowego oraz specjalistycznego, czemu służyć ma powstanie Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii. Placówka dysponowałoby poradniami stomatologicznymi, w tym poradnią całodobową, które posiadałyby umowę z NFZ-em. Projekt powstaje w ścisłej współpracy z władzami miasta Bydgoszczy.

— Więcej w dentonet.pl: Bydgoszcz: powstanie Uniwersyteckie Centrum Stomatologii

 

Przegląd prasy przygotował lek. Anna Prawdzik

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie