20 marca 2024

Dentystyczny przegląd prasy

Zapraszamy do lektury cotygodniowego przeglądu mediowego przygotowanego przez Komisję ds. Lekarzy Dentystów.

 

Nowe zalecenia ADA dotyczące ochrony radiologicznej

Analiza wytycznych i literatury z zakresu radiologii stomatologicznej od 2010 r. stanowiłapodstawę stworzenia przez American Dental Association nowych zaleceń z zakresu radiologii stomatologicznej. Zwraca się w nich uwagę na minimalizowanie ekspozycji na promieniowanie, m.in. przez odpowiednie ustawienie pacjenta do badania, ograniczanie zakresu badania do obszaru zainteresowania oraz przejście na radiologię cyfrową. ADA zaleca też zaprzestanie rutynowego stosowania ołowianych fartuchów oraz kołnierzy chroniących tarczycę.

— Więcej w dentonet.pl: ADA: nowe rekomendacje w radiologii stomatologicznej

 

Higienistka stomatologiczna – zmiany w projekcie rozporządzenia. Praca tylko pod
nadzorem lekarza dentysty

Rada ds. Rozwoju Stomatologii przyjrzała się projektowi rozporządzenia Ministra Zdrowia określającego szczegółowy wykaz czynności zawodowych osób wykonujących niektóre zawody medyczne, w tym zawód higienistki stomatologicznej. Spośród 42 czynności zawodowych dotyczących higienistki stomatologicznej zawartych w projekcie, 10 zostało wykreślonych. Rada dodała także do tekstu jedną uwagę – o wykonywaniu wszystkich czynności zawodowych higienistki stomatologicznej na zlecenie i pod nadzorem lekarza dentysty.

— Więcej w infodent24.pl: Higienistka stomatologiczna zdecydowanie pod nadzorem lekarza dentysty. Głębokie zmiany projektu

 

Szczególne warunki pracy – technik dentystyczny

Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało na wniosek Stanisława Tomczyszyna o zakwalifikowanie techników dentystycznych jako pracowników branży chemicznej wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Wniosek miał podstawy w wyrokach sądów w sprawach toczących się o rekompensaty ZUS dla przedstawicieli tej grupy zawodowej. W odpowiedzi Ministerstwo poinformowało, że ustawa o emeryturach pomostowych zawiera katalog rodzajów prac, a nie stanowisk o szczególnym charakterze. Zauważono także że pracodawca jako płatnik składek jest odpowiedzialny za kwalifikowanie pracy do tej kategorii, ponieważ to pracodawca tworzy wykaz stanowisk.

— Więcej w infodent24.pl: Technik dentystyczny pracuje w szczególnych warunkach? Co na to Ministerstwo Zdrowia

 

Nowe funkcjonalności mObywatela

Nowe funkcjonalności mObywatela Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że do 22 marca potrwają prace nad aplikacją mObywatel 2.0, która dla użytkowników będzie dostępna od 5 kwietnia 2024 r. W nowej wersji aplikacji lekarze, pielęgniarki i położne będą mogli korzystać z PWZ w formie dokumentu mobilnego. Resort zapowiada prace nad kolejnymi funkcjami.

— Więcej w infodent24.pl: Wkrótce zmiany w mObywatelu. Skorzystają lekarze

 

Przegląd prasy przygotował lek. Anna Prawdzik

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie