10 kwietnia 2024

Dentystyczny przegląd prasy

Zapraszamy do lektury cotygodniowego przeglądu mediowego przygotowanego przez Komisję ds. Lekarzy Dentystów.

 

RODO a rejestr zawodów medycznych

Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Prezydent RP zwracają uwagę na niekonstytucyjność i niezgodność z RODO obowiązujących aktualnie przepisów i apelują o przeprowadzenie zmian legislacyjnych dotyczących Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Wątpliwości dotyczą naruszenia prawa do prywatności i ochrony danych osobowych, zwłaszcza przez wzgląd na uwzględniane w rejestrze dane o zdrowiu psychicznym czy wyrokach karnych i interdyscyplinarnych w kontekście utraty prawa wykonywania zawodu.

— Więcej w infodent24.pl: Rejestr zawodów medycznych sprzeczny z RODO

 

Składka zdrowotna w 2024 roku

Zasady odprowadzania składki zdrowotnej od każdego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego stanowią przyczynę protestów m.in. lekarzy i lekarzy dentystów. Ministerstwo Zdrowia przedstawia możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu lub odliczenia od dochodu zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Kolejne zmiany legislacyjne dotyczące składki zdrowotnej mają obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.

— Więcej w dentonet.pl: Będą zmiany w składce zdrowotnej i urlop od ZUS-u dla przedsiębiorców

 

Strefa Gazy – praktyka dentystyczna na pustyni

W Strefie Gazy trwają ataki armii izraelskiej na Palestyńczyków, co w znaczący sposób wpływa na ludność cywilną. Licznym zagrożeniom towarzyszy ograniczony dostęp do opieki medycznej. Najdat Saqer, lekarz stomatolog zamieszkujący Strefę Gazy, podejmował liczne próby utworzenia możliwości uzyskiwania pomocy stomatologicznej dla tamtejszej ludności, z których ostatnia zaowocowała utworzeniem prowizorycznego gabinetu w namiocie kilka kilometrów od Gazy. Pomimo przerw w dostawach wody i elektryczności, pacjenci uzyskują niezbędną pomoc.

— Więcej w dentonet.pl: Strefa Gazy: gabinet dentystyczny zaczął działać na pustyni

 

Pierwsze Mistrzostwa Polski Branży Stomatologicznej w Duathlonie

25 maja 2024 r. w Karkonoszach odbędą się pierwsze Mistrzostwa Polski Branży Stomatologicznej w Duathlonie. Zawodnicy przebiegną dystans 3 km, następnie przejadą 11 km rowerem MTB, po czym ponownie pobiegną – tym razem 1,5 km. Planowane są również inne konkurencje, a także atrakcje dla dzieci. Część dochodu z imprezy biegowej Go for Smile będzie przeznaczona na cele charytatywne.

— Więcej w dentonet.pl: Go for Smile – stomatologiczna impreza biegowa już w maju!

 

Przegląd prasy przygotował lek. Anna Prawdzik

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie