Nie masz konta? Zarejestruj się
W Szkole Głównej Handlowej w Warszawie 7 maja odbyła się debata „Senior 2030: zdrowie, bezpieczeństwo, szacunek” poświęcona sytuacji osób starszych w Polsce. Wydarzenie to, zorganizowane przez Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie w ramach akcji #WspólneŚwięta, miało na celu uwrażliwienie społeczeństwa na potrzeby seniorów oraz zainicjowanie dyskusji nad stworzeniem kompleksowego systemu opieki.
Było to już drugie takie spotkanie – pierwsza debata „Czy każdy lekarz powinien być geriatrą?” odbyła się w styczniu. OIL konsekwentnie podejmuje tematykę starzejącego się społeczeństwa i konieczności reform w ochronie zdrowia oraz polityce społecznej. Liczna obecność słuchaczy Lekarskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku potwierdza wagę tematu.
Z danych demograficznych wynika, że liczba osób 60+ wciąż rośnie – w 2023 r. było ich 9,9 mln (26,3 proc. społeczeństwa), a do 2050 r. liczba osób 80+ ma się niemal podwoić.
Czytaj również:
Senior 2030: zdrowie, bezpieczeństwo, szacunek
W sesji „Teraźniejszość” udział wzięli Artur Drobniak, prezes ORL w Warszawie, Marzena Okła-Drewnowicz, minister ds. polityki senioralnej oraz prof. Tomasz Targowski, krajowy konsultant ds. geriatrii. Witając gości prezes ORL powiedział:
– Celem tych spotkań jest uwrażliwienie społeczeństwa na potrzeby seniorów oraz zainicjowanie wielopoziomowej dyskusji na temat stworzenia przemyślanego, skoordynowanego systemu skierowanego właśnie do seniorów, a w obliczu dynamiki zmian demograficznych staje się to wręcz koniecznością.
W swojej wypowiedzi minister zwróciła uwagę, że bez koordynacji nie odpowiemy efektywnie na wielkie wyzwanie, jakim jest starzejące się społeczeństwo i podkreśliła:
– Moim największym zadaniem jest skoordynowanie wsparcia osób starszych w dwóch sektorach: ochrony zdrowia i w pomocy społecznej. Obecnie najważniejszymi zadaniami dla rządu jest realizacja do końca tego roku jednego z kamieni milowych w ramach KPO dotyczącego standardów opieki długoterminowej. Chcemy maksymalnie zwiększać zakres świadczeń medyczno-pielęgnacyjnych udzielanych osobom starszym w ich domach. Bardzo cenną inicjatywą jest też tzw. bon senioralny, będącym odwróconym babciowym i znaczącym wsparciem dla osób aktywnych zawodowo opiekujących się bliskim seniorem.
Z kolei prof. Targowski, włączając się do dyskusji, zwrócił uwagę, że w Polsce do opieki geriatrycznej mają prawo pacjenci, którzy ukończyli 60 rok życia. Zaś o tym czy, jest się pacjentem geriatrycznym, bardziej decyduje wiek biologiczny niż wiek metrykalny. W związku z tym potrzeby tych osób są zupełnie inne, a dobrze zaprojektowana polityka senioralna musi obejmować całą tę grupę. Tylko jak to zrobić, skoro w 2023 r. w Polsce było 560 geriatrów czynnych zawodowo, a to oznacza, że na 10 tys. osób w wieku 60+ przypadało około 0,6 lekarza tej specjalności. Rozwiązanie profesor widzi m.in. w szybkiej ścieżce nabywania umiejętności geriatrycznych dla lekarzy innych specjalizacji, rozszerzeniu programu studiów o dodatkowe godziny zajęć poświęconych geriatrii oraz odwróceniu piramidy świadczeń, tak by odciążyć oddziały szpitalne i przenieść opiekę na tę ambulatoryjną i domową.
Druga część debaty moderowana przez Artura Białoszewskiego, dyrektora Ośrodka Strategii i Analiz OIL w Warszawie dotyczyła przyszłości. O priorytetach i celach polityki senioralnej wypowiadali się pretendenci do urzędu Prezydenta RP. Zaproszenia otrzymali wszyscy zarejestrowani kandydaci, ostatecznie przyjęli je: Marek Woch oraz Maciej Maciak. Wskazywali oni na konieczność polepszenia dostępności do lekarzy POZ, będących filarem całego systemu opieki ochrony zdrowia, budowania kultury szacunku dla osób w podeszłym wieku, walce z wykluczeniem cyfrowym seniorów.
Odpowiedzi na pytania zadane kandydatom na Prezydenta RP przed debatą senioralną odpowiedział sztab Rafała Trzaskowskiego.
O dialogu, perspektywach polityki senioralnej i starzejącym się społeczeństwie usłyszeliśmy w podsumowującym debatę wykładzie prof. Piotra Błędowskiego, dziekana Kolegium Ekonomiczno-Społecznego SGH w Warszawie, dyrektor Instytutu Gospodarstwa Społecznego.
– Jesteśmy w punkcie, w którym powinniśmy zdać sobie sprawę, że polityka senioralna powinna znaleźć się w centrum zainteresowania całej gospodarki i całego społeczeństwa. Powinna być uwzględniana we wszystkich działaniach, które są podejmowane przez administrację publiczną czy to na poziomie krajowym, czy też na poziomie lokalnym. Prezydent, mimo ograniczonych kompetencji w tym zakresie może odegrać ważną rolę w kształtowaniu polityki senioralnej. Zgodnie ze swoimi prerogatywami, może i powinien gwarantować, że podstawowe cele polityki senioralnej nie będą redefiniowane przy okazji kolejnych zmian większości sejmowej. Elastyczność, ciągłość i oparcie na ogólnonarodowym konsensusie – tym musi cechować się rzeczywiście sprawny system wsparcia seniorów – podsumował profesor.
Patronem medialnym wydarzenia był miesięcznik Puls.
Więcej informacji:
Strona wydarzenia