Wobec tragicznej śmierci naszego Kolegi Doktora Tomasza Soleckiego, prosimy wszystkich o uczczenie jego pamięci minuta ciszy i czarnym elementem stroju 30.04.25
Nie masz konta? Zarejestruj się
Rzecznik praw lekarza Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie Monika Potocka wystosowała pismo do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z prośbą o wszczęcie postępowania nadzorczego w sprawie nieprawidłowego postępowania funkcjonariuszy policji działających na obszarze Mazowieckiego Specjalistycznego Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie.
Z informacji uzyskanych przez rzecznika praw pacjenta wynika, że policjanci nie wywiązują się z obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa personelowi i pacjentom Szpitala w Tworkach w przypadkach interwencji dotyczących osób pod wpływem alkoholu, agresywnych lub uniemożliwiających przeprowadzenie badania psychiatrycznego lub somatycznego. Funkcjonariusze mają odmawiać zabezpieczenia lub przetransportowania takich osób do izb wytrzeźwień, pomimo jednoznacznych sygnałów, że stanowią one realne zagrożenie dla zdrowia i życia personelu medycznego i innych pacjentów.
Obowiązek zapewnienia opieki i ograniczenia styczności tych osób z pozostałymi pacjentami spada więc na lekarzy oraz personel niemedyczny. Nie dysponują oni ani odpowiednimi środkami przymusu bezpośredniego, ani warunkami do zapewnienia innym bezpieczeństwa, muszą jednak, nierzadko przez wiele godzin, dbać o bezpieczeństwo swoje, innych pacjentów i samej osoby nietrzeźwej.
Dla zobrazowania skali problemu rzecznik praw pacjenta przytacza w piśmie do MSWiA przykład typowej sytuacji, z którą przychodzi mierzyć się personelowi Szpitala w Tworkach: „do izby przyjęć trafia osoba pod silnym wpływem alkoholu, zachowująca się agresywnie, często z historią przemocy lub przestępstw. Mimo wezwania przez personel medyczny, funkcjonariusze policji często w ogóle nie przyjeżdżają, powołując się na brak podstaw interwencji lub niewłaściwość miejsca”. Jak czytamy dalej, zdarza się też, że nawet kiedy policja przyjedzie do szpitala, na miejscu funkcjonariusze stwierdzają, że nie mają podstaw do zatrzymania i przekazują agresywnego człowieka pod opiekę lekarzy. Rodzi to ryzyko znieważenia i czynnej napaści na personel szpitala oraz zagraża zdrowiu i życiu hospitalizowanych pacjentów.
Rzecznik praw lekarza podkreśla, że jest to sprzeczne z obowiązującymi przepisami prawa, w tym Ustawą o ochronie zdrowia psychicznego i Ustawą o policji. W związku z tym rzecznik wnioskuje do MSWiA o wszczęcie postępowania kontrolnego i zorganizowanie spotkania roboczego w celu wypracowania praktycznych i jednoznacznych procedur postępowania w sytuacjach wymagających interwencji policji wobec agresywnych i/lub nietrzeźwych osób przebywających na terenie Szpitala w Tworkach.
Rzecznik praw pacjenta wskazuje w piśmie na potrzebę wydania odpowiednich wytycznych przypominających o obowiązku współdziałania funkcjonariuszy policji z personelem medycznym przy zabezpieczaniu osób nietrzeźwych i stwarzających zagrożenie na terenie szpitali psychiatrycznych i ogólnych.
Bon patriotyczny: RPL pyta, MZ odpowiada
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, zgodę na ich użycie, oraz akceptację Polityki Prywatności.