Nie masz konta? Zarejestruj się
To tajemnica przedsiębiorstwa – broni się warszawska placówka medyczna, kiedy pytamy, czy uregulowała swoje zobowiązania finansowe wobec lekarzy. Argumentacja szpitala nie pokrywa się z tym, jak działania RPL traktują sądy.
W kwietniu Rzecznik Praw Lekarza Monika Potocka skierowała do placówki pytanie, czy ostatecznie doszło do uregulowania wierzytelności względem zatrudnionych lekarzy wynikłych z obowiązku wypłaty dodatków covidowych.
„Pani wnioski nie mogą być pozytywnie rozpatrzone, ponieważ dotyczą sfery objętej tajemnicą przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 1l ust. 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (tj. Dz.U. z 2022, poz. 1233, z późn. zm.), a ponadto wskazane przez Panią akty wewnętrznego prawa samorządu lekarskiego, w szczególności upoważnienie dla Pani, jako Rzecznika Praw Lekarza Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie (załączona kopia uchwały Nr 471/P-VIIV/19 Prezydium ORL w Warszawie z 17 kwietnia 2019 r., która powołuje się na uchwałę nr 14/RVIII/18 ORL w Warszawie z 8 czerwca 2018 r.) nie potwierdzają, że Prezydium ORL może udzielać dalszych upoważnień, w szczególności w zakresie pozyskiwania danych od spółek prawa handlowego” – odpowiedziała prezes zarządu Beata Jagielska.
Niezależnie od tego zdaniem rzecznik praw lekarza dla uniknięcia podobnych sytuacji zasadnym jest dodatkowe umocowanie ustawowe funkcji RPL zarówno na poziomo okręgowych jak i Naczelnej Izby Lekarskiej. Więcej na ten temat można przeczytać we wrześniowym numerze miesięcznika „Puls”.
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, zgodę na ich użycie, oraz akceptację Polityki Prywatności.