Nie masz konta? Zarejestruj się
Na wniosek lekarza/lekarza dentysty posiadającego prawo wykonywania zawodu w celu odbycia stażu podyplomowego, który odbył staż podyplomowy oraz złożył egzamin państwowy kończący staż podyplomowy (LEP/LEK) – obowiązuje od 1 października 2004 r., okręgowa rada lekarska przyznaje prawo wykonywania zawodu lekarza/lekarza dentysty na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
dyplom ukończenia uczelni medycznej:
a) w przypadku ukończenia uczelni medycznej na terytorium RP:
– odpis dyplomu ukończenia jednolitych studiów magisterskich potwierdzający uzyskanie tytułu zawodowego lekarza lub lekarza dentysty wraz z odpisem suplementu do dyplomu, a w przypadku braku odpisu, suplement należy dostarczyć w oryginale wraz z jego dwustronną kserokopią.
b) w przypadku ukończenia uczelni medycznej na terytorium innego niż RP państwa członkowskiego:
– dokument potwierdzający formalne kwalifikacje lekarza lub lekarza dentysty, spełniające minimalne wymogi kształcenia określone w przepisach prawa Unii Europejskiej, wydany przez inne niż Rzeczpospolita Polska państwo członkowskie Unii Europejskiej, wymieniony w wykazie, o którym mowa w art. 6b, i towarzyszące mu odpowiednie świadectwo wymienione w wykazie, o którym mowa w art. 6b (dokument wydany w języku innym niż język polski należy dostarczyć wraz z tłumaczeniem przysięgłym na język polski)
c) w przypadku ukończenia uczelni medycznej na terytorium innego państwa (poza UE):
– dyplom ukończenia studiów medycznych potwierdzający uzyskanie tytułu zawodowego lekarza lub lekarza dentysty i suplement (jeśli obowiązuje) wraz z tłumaczeniem przysięgłym na język polski oraz dokument potwierdzający uznanie wykształcenia medycznego za równoważne z wykształceniem obowiązującym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie odrębnych przepisów (nostryfikacja);lub
– dyplom ukończenia studiów medycznych potwierdzający uzyskanie tytułu zawodowego lekarza lub lekarza dentysty i suplement (jeśli obowiązuje) wraz z tłumaczeniem przysięgłym na język polski oraz świadectwo złożenia Lekarskiego Egzaminu Weryfikacyjnego (LEW) / Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Weryfikacyjnego (LDEW), o którym mowa w art. 6c ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty;
Od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej tj. od dnia 18 stycznia 2016 r. wszystkie osoby, bez względu na posiadane obywatelstwo, które ukończyły studia medyczne w języku innym niż język polski, w celu uzyskania w Polsce prawa wykonywania zawodu lekarza albo lekarza dentysty bądź prawa wykonywania zawodu w celu odbycia stażu podyplomowego, są zobowiązane wykazać znajomość języka polskiego poprzez złożenie egzaminu z języka polskiego przeprowadzanego przez Naczelną Radę Lekarską (http://www.nil.org.pl/aktualnosci/wdrozenie-do-polskiego-prawa-przepisow-nowelizujacych-dyrektywe-o-uznawaniu-kwalifikacji-zawodowych)”
Świadectwo złożenia Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK) / Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego (LDEK) składanego po 2013 r lub Lekarskiego Egzaminu Państwowego (LEP) / Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego (LDEP) składanego przed 2013 r. – świadectwo należy dostarczyć w ORYGINALE wraz z jego kserokopią.
Dokumenty niezbędne do przyznania prawa wykonywania zawodu nie wymienione powyżej, które lekarz/lekarz dentysta składa właściwej okręgowej radzie lekarskiej w celu przyznania prawa wykonywania zawodu w celu odbycia stażu podyplomowego powinny znajdować się w aktach osobowych izby, której jest członkiem a do której występuje o przyznanie prawa wykonywania zawodu albo zostają przekazane tej izbie jeżeli lekarz jest członkiem innej okręgowej izby lekarskiej.
Opłaty
Bezpłatne
Jednostka odpowiedzialna
Komisja rejestracji i prawa wykonywania zawodu
Miejsce załatwienia sprawy
Okręgowa Izba Lekarska
Termin odpowiedzi
Miesiąc, a w sytuacji skomplikowanej, nie dłużej niż dwa miesiące od daty złożenia kompletu dokumentów.
Tryb odwoławczy
Od uchwały można się odwołać w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Okręgowej Rady do Naczelnej Rady Lekarskiej. Od uchwały Naczelnej Rady Lekarskiej przysługuje skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Postępowanie dotyczy:
zamierzającego wykonywać zawód na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.