12 stycznia 2004

Lekarski Klub Jeździecki

Po wielu miesiącach przygotowań, 26 października 2003 roku rozpoczął działalność Lekarski Klub Jeździecki.
Dzięki pomocy dra Piotra Stendery bazą naszego klubu został, profesjonalnie prowadzony, Klub Jeździecki „Szumowa”, w Borowcu k. Piaseczna. Jego właściciele, Hanna i Krzysztof Szumińscy, zapewniają nam przyjacielską atmosferę. Przez cały rok możemy uczyć się jazdy konnej od podstaw, doskonalić ją, a w pobliskich lasach sprawdzać nabyte umiejętności jeździeckie.
Członkiem Lekarskiego Klubu Jeździeckiego może być każdy, niezależnie od stopnia zaawansowania – także dzieci i młodzież. Bardzo liczymy na rodzinne zainteresowanie jeździectwem. W przyszłości, poza jazdą rekreacyjną, planujemy powołanie sekcji sportowej. Nie chcemy narzucać szczególnych rygorów uczestnictwa; sympatykom jeździectwa chcielibyśmy natomiast zapewnić spotkania na okresowo organizowanych rajdach konnych.
Zachęcam do udziału w pracach naszego klubu. Wszelkich informacji udziela Komisja Kultury, Sportu i Turystyki OIL w Warszawie, tel. 822-36-86; e-mail: praca68@oil.org.pl

Jerzy Ostrowski

Mazowieckie akcenty I Igrzysk Lekarskich

Występy lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, które odbywały się w od 25 do 28 września 2003 r. w Zakopanem, należy uznać za udane. Po raz pierwszy lekarze z całego kraju, podzieleni na kategorie wiekowe, mogli rywalizować w 10 dyscyplinach – o prawie 300 medali.

Pierwszą damą naszej ekipy okazała się Bożenna Kędzierska, lekarz stomatolog z Pułtuska, która króluje na tenisowych kortach świata od 2000 roku (złoty medal w singlu Cervia, złoto w singlu w Fuduoka w Japonii, 2001; srebro w singlu i brąz w deblu w Karlowych Warach, 2002). Złoty medal w Zakopanem, w singlu, był sprawą oczywistą. Srebrny medal w deblu z Agnieszką Sobel zachęcił Bożennę do wypróbowania swoich sił na lekkoatletycznym stadionie – z doskonałym skutkiem – 3 złote medale (w biegach na 100 i 1500 metrów oraz w skoku w dal), przypomniał też lata treningów lekkoatletycznych i koszykarskich w młodości. Na pływalni dwa srebrne medale (50 metrów stylem dowolnym i 50 m klasycznym) wywalczył Jerzy Leszczyński, chirug z kliniki CSK Banacha, ustępując w finałach najszybszemu pływakowi, Cezaremu Wałęsie, radiologowi z Bydgoszczy. Zapewne Jurek powiększyłby swoje medalowe konto na pływalni, lecz wolał wspomóc naszych siatkarzy w drodze do brązowego medalu. W czasie igrzysk po raz pierwszy rywalizowali lekarze w tenisie stołowym. Srebrny medal w grze deblowej, w kategorii powyżej 45. roku życia, zdobył lekarz rodzinny ze Starych Babic, Jacek Jaworski, w parze ze Zbigniewem Stefańskim, ortopedą z Gliwic. W grach zespołowych złote medale zdobyli Klaudiusz Maroszyński z Warszawy i Tomasz Wanielista z Pułtuska. Byli oni wyróżniającymi się zawodnikami w zespole mistrza – drużyny z Lodzi. Dużo satysfakcji przyniósł występ naszych koszykarzy. Po wygranych eliminacjach – 45:14 z Pszczyną, 45:16 z WAM-olami oraz ćwierćfinale 51:41 z Opolem – w półfinale trafili na drużynę z Lublina (medalistów mistrzostw świata). Po bardzo wyrównanym i dramatycznym meczu kolejny sukces i wygrana – 45:42 (11:10, 13:13, 15:7, 6:12). W finale, w starciu z drużyną Katowic (IV drużyną mistrzostw świata w 2002 r.), naszym zawodnikom wystarczyło sił na 3 kwarty. Wynik 62:77 (14:23, 25:15, 14:16, 9:23) w grze z obecnymi mistrzami Polski dał naszej drużynie – w składzie: Juliusz Seroczyński, Gajusz Gontarczyk, Tadeusz Piotrowski, Grzegorz Gmitruk, Grzegorz Kaszczyński, Rafał Nosek – srebrne medale. Nasi siatkarze, brązowi medaliści mistrzostw Polski, gdyby nie pechowo przegrany tie-break z drużyną Dentonetu (15:17), mimo prowadzenia 14:10 dotarliby do finału. Wygrane 2:0 (25:10, 25:15) z Łodzią i 2:1 z Bielskiem-Białą (24:26, 25:23, 15:9) dały drużynie – w składzie: Jerzy Leszczyński, Marek Kozłowski, Paweł Gliniak, Michał Frybes, Tomasz Ciećkiewicz, Marek Stefanowicz, Krzysztof Makuch – brązowe medale. Należy tylko żałować, że w tej doskonale zorganizowanej imprezie reprezentacja naszej najliczniejszej izby lekarskiej była skromna. Komisja Sportu i Rekreacji OIL w Warszawie, pod kierownictwem kol. Mieczysława Szatanka, zdobyła środki i stworzyła warunki – na miarę izbowego budżetu – do rozwoju sportu lekarzy naszej izby. Można liczyć, że w przyszłorocznych igrzyskach, a wcześniej w Mistrzostwach Świata Medyków – o warszawskich lekarzach będzie głośno. Zachęcam wszystkich do wspólnych treningów i aktywnego wypoczynku.

Krzysztof Makuch

Obóz narciarski w Alpach

Komisja Kultury, Sportu i Turystyki Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie zaprasza na OBÓZ NARCIARSKI w ALPACH FRANCUSKICH, w La Plagne, w terminie: 13-22.03.2004 r. – 10 dni.
Zakwaterowanie w hotelu apartamentowym na wys. Kasprowego Wierchu. Tereny narciarskie to 113 różnych kolejek i wyciągów (7 przed hotelem) oraz ponad 200 km tras o różnym stopniu trudności. Dojazd autokarem lux. W programie – jednodniowa wycieczka na narty do Val d’Isere. W cenie: dojazd, zakwaterowanie, ski-pass, ubezpieczenie turystyczne i SKI, taksa klimatyczna. Cena: 425 euro – płatne w zł.
Zgłoszenia należy kierować do Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, tel./ faks: (22) 822 36 86, lub bezpośrednio do organizatora, tel./ faks: (22) 834 84 71, e-mail: kwatour@op.pl
Zainteresowanym będzie przesłany szczegółowy program oraz informacje o warunkach uczestnictwa. Ilość miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.

Kazimierz Kwasiborski