25 września 2006

Z Mazowsza

Kolumnę redaguje
Piotr Kaczmarek

Konferencja na temat promocji zdrowia
12 czerwca br. w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki odbyła się konferencja pt. „Promocja zdrowia priorytetowym zadaniem w polityce państwa”.

Konferencję zorganizowały Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego oraz Fundacja „Dobre Życie” – przede wszystkim dla osób zajmujących się promocją zdrowia i prewencją chorób na Mazowszu. Omawiano na niej zagadnienia związane z powszechną edukacją zdrowotną, m.in. rozważano potrzebę przywrócenia przedmiotu „higiena” w szkołach. Mówiono też
o narażeniu ludzkiego organizmu na działanie toksyn, o zdrowotnych aspektach środowiska naturalnego oraz o znaczeniu produktów naturalnych w żywieniu i życiu człowieka.

Nowy rezonans w CZD
Warszawskie Centrum Zdrowia Dziecka wzbogaciło się o nowy aparat do rezonansu
magnetycznego.

Nowe urządzenie pracuje szybciej
– umożliwia przeprowadzenie ok. 20 badań dziennie, a nie jak dotychczas ok. 15. Wyposażone jest też w nowe oprogramowanie, poprawiające nieinwazyjną diagnostykę chorób serca
i naczyń. Czas oczekiwania na badanie rezonansem w CZD waha się od tygodnia do 3 miesięcy. Część pieniędzy na zakup tego sprzętu – ok. 3,5 mln zł
– przekazało Ministerstwo Zdrowia. Przy okazji zakupu odnowiono również pracownię rezonansu magnetycznego. Nowy sprzęt zastąpił jedenastoletni aparat, ufundowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Centrum Zaburzeń Oddawania Moczu
W lipcu br. w Szpitalu dla Dzieci przy ul. Kopernika rozpoczęło działalność Centrum Zaburzeń Oddawania Moczu. Placówka
została wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt do diagnostyki układu moczowego
.

Pomysłodawcami jej utworzenia byli lekarze zrzeszeni w Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom z Moczeniem Nocnym „Dobra Nocka”. Placówka powstała ze względu na rosnącą liczbę małych pacjentów czekających w kolejce do lekarza specjalisty. Dzięki niej mogą uzyskać szybką diagnozę i zalecenia dotyczące leczenia.
Centrum jest samodzielną jednostką działającą w strukturze Warszawskiego Szpitala dla Dzieci. Jego działalność jest finansowana ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.
Centrum Zaburzeń Oddawania Moczu to jedna z nielicznych placówek w Polsce mających pełne zaplecze diagnostyczno-lecznicze. Wykonuje się tu wszystkie badania potrzebne do postawienia diagnozy, tj. urografia, cystografia, rtg., cystoskopia i badania urodynamiczne. Przyjmowane są dzieci z takimi zaburzeniami, jak: moczenie nocne, moczenie dzienne, nietrzymanie moczu czy zaburzenia neurogenne pęcherza moczowego.
Warszawski Szpital dla Dzieci jest najstarszym w kraju szpitalem dziecięcym. W 2004 r. minęło 135 lat jego działalności. Wielokrotnie rozbudowywany
i modernizowany – ma stać się pierwszym w Polsce Szpitalem Jednego Dnia. W czasie kilkugodzinnego pobytu będzie tu można wykonać wszystkie badania oraz skorzystać z konsultacji specjalisty bez konieczności pozostawiania dziecka na noc.

Certyfikat w Grodzisku

Ośrodek Akredytacyjny Centrum Monitorowania w Ochronie Zdrowia nadał Szpitalowi Zachodniemu im. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim status szpitala akredytowanego i w lipcu br. przyznał mu Certyfikat Akredytacyjny nr 2006/07.
Szpital w 73% spełnia wymogi zgodności stanu faktycznego ze standardami jakości w zakresie świadczenia usług zdrowotnych i funkcjonowania zakładu, które są zawarte w obowiązującym ,,Programie Akredytacji – Zestawie Standardów 98″. Certyfikat został przyznany na okres: 17.07.2006 r. – 16.07.2007 r.

200 tys. zł dla otwockiego szpitala
W lipcu br. Zarząd Powiatu Otwockiego postanowił przekazać 200 tys. zł Szpitalowi Powiatowemu
w Otwocku.

W otwockim ZP ZOZ trwają prace remontowe związane z wymianą stolarki okiennej, likwidacją balkonów oraz remont apteki szpitalnej.

Płońsk zbiera na mammograf
Z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Szpitala w Płońsku w lipcu br. rozpoczęto zbiórkę pieniędzy
na mammograf
.

Datki zbierano m.in. podczas Mazowieckich Dni Rolnictwa w Poświętnem. Każdy, kto wrzucił datek do puszki, otrzymywał znaczek z napisem: „Zbiórka na mammograf”, nazwą stowarzyszenia i dopiskiem: „W darze Kobietom”. Ci, którzy wrzucali kwotę powyżej 20 zł, otrzymywali szpitalne cegiełki. Przez weekend zebrano ponad 8730 zł.

Nowoczesna apteka na Barskiej
W sierpniu br. Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. św. Anny w Warszawie wzbogacił się o nową aptekę szpitalną. Inwestycja kosztowała ok. 800 tys. zł i została sfinansowana z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Nowa apteka mieści się na II piętrze budynku i zajmuje ok. 180 m2. Została wyposażona w nowoczesny sprzęt, m.in. do magazynowania leków, destylator do receptury, sterylizator. Jest całkowicie klimatyzowana.
W br. Samorząd Województwa Mazowieckiego planuje wydać na zakup sprzętu medycznego oraz modernizację szpitala na ul. Barskiej 9 mln 926 tys. zł. Ü