5 września 2008

VII Ogólnopolski Plener Malujących Lekarzy Szczecin 2008

Tym razem organizacji pleneru, w dn. 27 czerwca – 6 lipca br., podjęli się przedstawiciele Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie, przewodniczący Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Maciej Mrożewski oraz Mieczysław Chruściel.

20 malujących lekarzy ulokowano nad jeziorem Dąbie, na bardzo wygodnym Campingu MARINA. Na VII Ogólnopolski Plener Malujących Lekarzy przybyli reprezentanci wielu izb: ze Szczecina – 4 osoby, z Poznania – 2, z Gdańska – 1, z Łodzi – 1, z Katowic – 1, z Rzeszowa – 1.
„Nasi” artyści, z warszawskiej Izby – Regina Antczak-Rutkowska, Zofia Bachowska-Musiał, Anna Boszko, Włodzimierz Cerański, Jolanta Gradus, Anna Grzybowska, Anita Kuczerowska, Zbigniew Maciejewski, Wiktoria Mikulska, Stefan Welbel – stanowili najliczniejszą grupę: 10 osób. W plenerze gościnnie uczestniczyła też architekt zieleni Ewa Brzostowska-Radziwiłłów z Warszawy.

Plener był pracowity – powstały 202 prace, w tym 45 grafik; pozostałe to oleje, akryle i pastele.
Organizatorzy dwoili się i troili, aby uatrakcyjnić uczestnikom pobyt w Szczecinie: wycieczka do miasta, wizyta w Izbie z przewodniczącym Mariuszem Pietrzakiem, zakończona koncertem w wykonaniu Jacka Rudnickiego (śpiew z gitarą) oraz Stefana Welbela (fortepian). Odbyły się też koncerty w Teatrze Letnim i na przystani – śpiewała Joanna Rawik. A ponadto jeszcze rejsy jachtem, wykłady z dziedziny sztuki itp. Spiritus movens braci malarskiej to nadzwyczajni Mirka i Mietek Chruścielowie – spełniali każdy kaprys koleżanek artystek, a Mietek jeszcze malował.

W ogromnym namiocie wystawowym odbyło się uroczyste zakończenie pleneru. Gościem honorowym była prof. Halina Pilawska, pierwsza przewodnicząca ORL w Szczecinie, obecnie członkini honorowa.

Piszący te słowa otrzymał wspaniały puchar z kryształem Swarovskiego, z podziękowaniem za propagowanie sztuki malarskiej wśród lekarzy.

Do zobaczenia za rok!

Włodzimierz CERAŃSKI
Jedna z prac W. Cerańskiego – na okładce (red.)