28 listopada 2009

Z radomskiej delegatury

70 pracowników może stracić zatrudnienie
Jeśli dojdzie do zwolnień w szpitalu na radomskim Józefowie, to będą one związane z roszczeniami personelu. Domaga się on spełnienia zawartych wcześniej porozumień zakładających podwyżki.

– Nie mamy pieniędzy by sprostać warunkom porozumień – mówi Luiza Staszewska, dyrektor szpitala. Porozumienia zawarto, jak podkreśla, z myślą
o nieco lepszej sytuacji finansowej szpitala. – Szpitalna kasa świeci pustkami. Dostajemy z Funduszu mniej pieniędzy niż wcześniej. Nie stać nas na podwyżki ani nawet na bieżące wydatki – dodaje dyrektor Staszewska.
O dodatkowe pieniądze na mocy porozumień dopominają się usilnie pielęgniarki (porozumienie zakłada też pieniądze dla lekarzy). Chodzi o 200 złotych, które od lutego miały być dopłacane im do miesięcznych pensji.
– Jeśli siostry sprawę zgłoszą do sądu,
a ten zadecyduje, że pieniądze im się należą, wówczas będę musiała pozyskać fundusze na wypłatę. Jedyne, co będę mogła wtedy zrobić, to redukować zatrudnienie, a z zaoszczędzonej kwoty zapłacić zapisane należności – mówi dyrektor Staszewska.
Jeśli dojdzie do zwolnień, to, jak zapewnia dyrekcja, sprawa będzie dotyczyć wszystkich grup zawodowych.

Ranking szpitali
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu znalazł się na 78. miejscu w tegorocznym rankingu szpitali dziennika „Rzeczpospolita”.

Oceniano 261 placówek medycznych. Szpital przy ulicy Aleksandrowicza należy według kryteriów rankingu do tak zwanych bezpiecznych jednostek opieki zdrowotnej. Zdobył 747 punktów na 1000 możliwych. W ubiegłym roku miał 782. W skali kraju w klasyfikacji szpitali wielospecjalistycznych i onkologicznych zajmuje 78. miejsce. W województwie mazowieckim jest na 11. pozycji.
Ranking szpitali „Rzeczpospolita” ogłasza od 2004 roku. Ocena należy do Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, które podlega Ministerstwu Zdrowia.
Przy analizie szpitali eksperci brali pod uwagę m.in. jakość opieki, gdzie liczą się certyfikaty jakości i akredytacje. Pod lupę poszły usługi dla pacjenta i zarządzanie placówką, np. kondycja finansowa lecznicy i inwestycje.
Komisja analizowała zdarzenia niepożądane, a co za tym idzie wypadki
i komplikacje, do których mogło dojść w placówkach. Chodzi m.in. o komplikacje zdrowotne po podaniu leków
i wykonanych zabiegach. Ocenie podlegają też warunki w salach operacyjnych i szpitalnych, ilość sanitariatów, stopień wykształcenia kadry i jej kwalifikacje.
Najwyższą ocenę uzyskał ZOZ MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie.

Anna Nowak

Archiwum