13 stycznia 2017

NFZ prowadzi nabór placówek skoordynowanej opieki nad matką i dzieckiem

Opieka koordynowana nad ciężarną została wdrożona w lipcu ubiegłego roku, w tej chwili wprowadzamy dodatkowe produkty – opiekę nad ciążą powikłaną. Umożliwiła to ustawa „Za życiem”, która wprowadziła wiele rozwiązań mających ułatwić i pomóc w opiece nad ciążą trudną, powikłaną chorobami od nadciśnienia, cukrzycy po ciężkie wady płodu oraz dziecięcą opiekę w przypadku ciężkiego uszkodzenia płodu na etapie ciąży lub porodu dla dzieci dotkniętych ciężkim wcześniactwem” – powiedział na czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach dyrektor Departamentu Świadczeń i Opieki Zdrowotnej Narodowego Funduszu Zdrowia dr Wojciech Zawalski.

„Rozwiązania te są możliwe od 1 stycznia. W całym kraju trwa w tej chwili składanie wniosków przez ośrodki zainteresowane świadczeniem takiej opieki. W każdym miesiącu, bez postępowań konkursowych, każdy, kto chce opiekę koordynowaną sprawować, zgłasza się do oddziału wojewódzkiego NFZ, podpisuje umowę i automatycznie od następnego miesiąca taką opiekę swoim pacjentom może zapewnić, jeśli spełnia warunki” – wyjaśnił.

„To opieka szyta na miarę. Umożliwia dokładane zapoznanie z ciężarną. Ta opieka jest sprawowana 24 godziny na dobę, zarówno w poradni, ambulatorium, jak i w oddziale szpitalnym. Wszystkie ciężarne mają zapewnioną infolinię, gdzie mogą konsultować, czy to, co się dzieje, wymaga natychmiastowego zgłoszenia do szpitala, czy też to błahy problem, który może poczekać do jutra lub umówionej wizyty” – dodał. Na te świadczenia nie ma limitów ani kolejek.

Dziecięca opieka koordynowana obejmuje zintegrowaną opiekę neonatologiczną, wielospecjalistyczną opiekę pediatryczną (zgodnie z indywidualnymi wskazaniami) oraz programy rehabilitacyjne dla dzieci. Obejmuje się nią dzieci do ukończenia 3. roku życia, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą ich życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu. Świadczenie to będzie przysługiwać także noworodkom urodzonym wcześniej niż w 33. tygodniu ciąży, klasyfikowanym jako noworodki o bardzo niskiej urodzeniowej masie ciała. (PAP)

Tagi: , , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie