8 listopada 2017

Goniec Medyczny

Wynagrodzenia dla rezydentów

„Zachowajmy jakieś proporcje. Wszyscy zarabiają za mało. Kiedy byłem młodym lekarzem, cieszyłem się, że mogę brać więcej dyżurów. Rezydent nie może się nauczyć zawodu i specjalności inaczej niż ciężką pracą na dyżurach – podkreślił w wywiadzie dla serwisu wPolityce.pl prof. Bogdan Chazan. – Rezydenci żądają więcej niż zarabia profesor z wieloletnim stażem”.

Wyższa składka zdrowotna?

Podniesienie składki zdrowotnej o 1,2 pkt. proc., jako jeden ze sposobów poprawy finansowej kondycji ochrony zdrowia, zaproponował niedawno prof. Piotr Czauderna.

14 zł za godzinę pracy

Podstawowa stawka godzinowa lekarza rezydenta to 14 zł. Pensje tej grupy zawodowej są uregulowane ustawowo. Młodzi lekarze „na rękę” dostają średnio 2200 zł. I to tylko ci, którzy na rezydenturę się dostaną. Reszta może pracować za darmo, w charakterze wolontariuszy – donosi Radio Zet.

Państwowe kredyty dla rezydentów?

„Najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie kredytów preferencyjnych dla młodych lekarzy, które byłyby częściowo umarzane po przepracowaniu pewnej liczby lat w polskim systemie ochrony zdrowia” – proponuje na łamach „Rzeczpospolitej Jerzy Gryglewicz z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

Rezydentura to nie praca?

Chciałabym podkreślić, że wynagrodzenie za rezydenturę to nie jest wynagrodzenie za pracę. To, że budżet państwa finansuje specjalizację lekarzy, to sytuacja wyjątkowa w gospodarce narodowej. To jeden z niewielu zawodów, który ma finansowane zdobywanie dodatkowych kwalifikacji – twierdzi wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

W kolejce do leczenia nowotworu

Niemal 9 miesięcy na leczenie raka prostaty, o miesiąc dłużej w przypadku raka piersi. Średni czas oczekiwania na leczenie onkologiczne wyniósł 6,6 tygodnia, czyli padł kolejny rekord długości kolejek do terapii nowotworowych. To najnowsze dane OnkoBarometru WHC dotyczące pacjentów bez karty DiLO.

Prof. Zembala prezesem ETChSiT

Jeden z najwybitniejszych polskich kardiochirurgów prof. Marian Zembala będzie pełnił funkcję prezesa Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Serca i Torakochirurgów. Decyzja zapadła podczas dorocznego zjazdu organizacji odbywającego się w Wiedniu.

Pierwsza na świecie operacja DNA

Chińscy naukowcy przeprowadzili pierwszą na świecie „chemiczną operację” ludzkiego embrionu – podaje BBC. Według zespołu z Uniwersytetu Sun Yat-sen zastosowana metoda pozwoli w przyszłości wyeliminować wiele chorób genetycznych.

Czy grożą nam epidemie?

Nieszczepienie dzieci to już nie tylko fanaberia niektórych opiekunów. W pierwszej połowie 2017 r. 25,3 tys. rodziców nie zgodziło się na szczepienie dzieci, o 10 proc. więcej niż w całym 2016 r. Liczba ta stale rośnie i już wiadomo, że w tym roku padnie rekord. Taki trend niesie poważne ryzyko wybuchu epidemii chorób zakaźnych – ostrzegają eksperci Państwowego Zakładu Higieny.

Kapsuła czasu na Spitsbergenie

Fragment meteorytu, skamieniałości, nasiona roślin, ludzkie DNA, niesporczaki, monety, zdjęcia Ziemi, kryształ krzemu – to skarby, które trafiły do kapsuły czasu zakopanej przez polskich naukowców na Spitsbergenie. Pojemnik ma się ukazać na powierzchni Ziemi za około 500 tys. lat.

Moda na grzybicę

Noszenie butów bez skarpetek – moda wylansowana przez hollywoodzkie gwiazdy, zwiększa ryzyko grzybicy stóp – alarmuje brytyjskie Royal College of Podiatry.