26 marca 2019

Z Mazowsza

Pro Ecclesia et Pontifice

Prof. dr hab. n. med. Marek Krawczyk, były rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz wieloletni kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej Transplantacyjnej i Wątroby, odebrał w lutym 2019 r. z rąk Jego Eminencji Kardynała Kazimierza Nycza order papieski „Pro Ecclesia et Pontifice” („Dla Kościoła i papieża”). Order został ustanowiony przez papieża Leona XIII w 1888 r.           egw

 Czy strategia NFZ to naprawi?

Żywienie dojelitowe oraz wentylacja mechaniczna w wielu przypadkach chorób przewlekłych nie wymagają hospitalizacji, pacjent może z nich korzystać w domu. Poradnie żywieniowe przede wszystkim opiekują się pacjentami po udarach mózgu, z innymi chorobami neurologicznymi, a także onkologicznymi.

Dobrze przygotowana opieka i zaufanie między personelem medycznym, pacjentem i osobami z najbliższego otoczenia pozwalają na skuteczne leczenie w domu
– twierdzi prof. Janusz Książyk, kierownik Kliniki Pediatrii, Żywienia i Chorób Metabolicznych CZD. – Dzięki refundacji procedury żywienia dojelitowego w warunkach domowych pacjenci mogą przebywać w otoczeniu rodziny, uczyć się, pracować, mimo ograniczeń wynikających z choroby.

Korzyść odnosi nie tylko pacjent. Świadczenia w domu znacznie mniej kosztują niż hospitalizacja. Całkowity koszt 30-dniowego żywienia dojelitowego w domu jest o 70–80 proc. niższy niż pobyt pacjenta w szpitalu. Niewątpliwą korzyścią jest również zwolnienie łóżek szpitalnych dla innych chorych, którym hospitalizacja jest niezbędna. A przenoszenie ciężaru opieki zdrowotnej ze szpitala do ambulatoriów i domów jest zalecane przez ekspertów i praktykowane w wielu krajach.

Strategia NFZ przyjęta na lata 2019–2023 także uwzględnia takie założenie – środki finansowe mają być alokowane ze szpitali na opiekę ambulatoryjną i domową. W 2018 r. wydatki NFZ na świadczenia żywienia dojelitowego w domu stanowiły tylko 5 proc. budżetu na świadczenia odrębnie kontraktowane.

Są też inne problemy. W karcie DiLO nie znalazła się procedura żywienia dojelitowego. – W nowotworach układu pokarmowego konieczność zastosowania tego rodzaju żywienia może dotyczyć nawet 80 proc. chorych – mówi dr Tomasz Olesiński, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej z Centrum Onkologii. – Po zakończeniu hospitalizacji lub w przerwach między etapami leczenia pacjenci powinni być płynnie przejmowani przez poradnie żywieniowe, a tymczasem czekają w wielotygodniowych kolejkach.

Domowe żywienie dojelitowe jest limitowane, w przeciwieństwie do leczenia onkologicznego. Terapia onkologiczna jest kosztowna. Wydajemy miliony na nowoczesne leki, a obniżamy ich skuteczność przez brak przeciwdziałania niedożywieniu. 

Odra w Ostrołęce

U dwóch pacjentek w ostrołęckim szpitalu wykryto odrę. Matka i jej nowo narodzona córeczka są chore. Matka nie ma historii szczepień, choć urodziła się w roku, w którym mali Polacy byli już objęci szczepieniami (zostały wprowadzone w 1975 r.).

Obliczono, że w szpitalu z chorymi zetknęło się 69 osób. Musiały zostać zaszczepione w ciągu 72 godzin od kontaktu, aby szczepionka była skuteczna. Niestety, dziecka nie można było zaszczepić, ma tylko 3 tygodnie.

Dotąd w Ostrołęce z odrą pojawił się tylko jeden pacjent, z Wyszkowa. W całym województwie mazowieckim odnotowano 18 przypadków odry (do 5.03.2019 r.). 

Zmiana dyrektora w Sokołowie Podlaskim

Od 1 lutego Zbigniew Deja nie jest już dyrektorem SP ZOZ w Sokołowie Podlaskim. Odwołała go rada powiatu. Był dyrektorem, po wygraniu konkursu, niecały rok, od maja 2018 r. Pełniącą obowiązki dyrektora została Maria Sikorska.                                                  

Tydzień Jaskry

Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry w Polsce po raz trzeci odbyły się bezpłatne badania w kierunku występowania tej choroby. W poprzednich latach polscy okuliści przebadali ponad 6 tys. pacjentów, 40 proc. z nich skierowano do dalszej diagnostyki. W tym roku badania, bez skierowania i bez kosztów, prowadziło 65 placówek medycznych. Inicjatorem akcji jest Polskie Towarzystwo Okulistyczne z udziałem Polskiego Związku Niewidomych.

– W Polsce na jaskrę choruje około 1 mln osób. Prawdopodobnie tylko połowa z nich została zdiagnozowana. Jednym z powodów jest bezobjawowy przebieg choroby, m.in. brak bólu. Blisko 70 proc. przypadków wykrywamy zbyt późno – twierdzi prof. Iwona Grabska-Liberek, kierownik Kliniki Okulistyki CMKP. – Dlatego tak ważne są badania. Dzięki nim można wykryć chorobę na wczesnym etapie i zapobiec jej nieodwracalnym konsekwencjom, przede wszystkim ślepocie.

Na zachorowanie bardziej narażone są osoby, u których w rodzinie zdarzały się przypadki jaskry. Do grupy szczególnego ryzyka należą osoby powyżej 35. roku życia cierpiące na cukrzycę, miażdżycę, migrenowe bóle głowy, krótkowzroczność i z niskim ciśnieniem tętniczym. Badania przesiewowe powinny być obligatoryjne. Leczenie jaskry nie ma poprawiać widzenia, jego celem jest zahamowanie postępów choroby. Z terapią wiążą się działania niepożądane, dlatego wielu pacjentów nie stosuje się do zaleceń. W dodatku lasera nie można zastosować we wszystkich rodzajach jaskry, a zabieg chirurgiczny jest bardzo kosztowny. 

Współczesne wyzwania opieki nad chorym

W ramach obchodów Światowego Dnia Chorego dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Jarosław Chmielewski zorganizował konferencję poświęconą problemom opieki nad chorymi przewlekle i terminalnie.

Współorganizator spotkania Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta, poświęcił swoje wystąpienie niepożądanym zdarzeniom medycznym. – Aby skutecznie przeciwdziałać niepożądanym przypadkom w opiece nad chorymi, także chorymi paliatywnie, trzeba je depenalizować – stwierdził. – Należy wprowadzić możliwość zgłaszania takich zdarzeń bez konsekwencji dla sprawcy, być może anonimowo. To – wbrew pozorom – będzie poprawiać bezpieczeństwo pacjentów.

W konferencji licznie wzięli udział duchowni oraz siostry zakonne pracujące z zakładach opieki leczniczej i hospicjach. – Wiele uwagi poświęcamy więzi opiekunów z pacjentami, ich empatii i życzliwości. To jest naturalne i pożądane – mówił ks. bp Romuald Kamiński, przewodniczący Zespołu ds. Służby Zdrowia i Chorych Konferencji Episkopatu Polski. – Pacjent też jest zobligowany do współpracy z opiekunem. W społecznym dyskursie jednak ciągle zbyt mało mówimy o powinnościach każdego z nas w stosunku do swojego zdrowia, aby „nie dorobić się” niesprawności czy chorób będących następstwem nałogów.

W czasie konferencji przedstawiciel ministra zdrowia udekorował kilkanaście osób odznakami „Za zasługi dla ochrony zdrowia”, w tym cztery osoby z rekomendacji Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie: prof. Joannę Szymkiewicz-Dangel, prof. Jolantę Kunikowską, prof. Leszka Królickiego i prof. Konrada Jażdżewskiego. 

Spotkanie w Kajetanach

W  lutym 2019 r. w Kajetanach pod Warszawą odbyło się, po raz pierwszy zorganizowane w Polsce, spotkanie Zarządu Międzynarodowego Towarzystwa Telemedycyny i e-Zdrowia (International Society for Telemedicine and e-Health), organizacji partnerskiej WHO. Spotkaniu przewodniczył prof. nadzw. dr hab. n. med. Piotr H. Skarżyński, wybrany na wiceprzewodniczącego zarządu towarzystwa. Podczas inauguracji nowej kadencji zarządu ustalono działania priorytetowe na najbliższe lata: realizowanie interkontynentalnych projektów związanych z konsultacjami telemedycznymi, zwiększenie dostępności telemedycyny, wprowadzenie spójnych, uniwersalnych zasad szkoleń i certyfikatów e-zdrowia. 

Bal dla szpitala w Płońsku

W ostatki w Płońsku odbył się bal charytatywny, z którego dochód przeznaczono m.in. na potrzeby szpitala. Bawiło się 300 osób. Tylko z licytacji zebrano 26 tys. zł. Wysokość pozostałego dochodu będzie podana w późniejszym terminie. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup stołu operacyjnego dla chirurgii płońskiego szpitala oraz na leczenie jednej z mieszkanek miasta cierpiącej na stwardnienie zanikowe boczne.

Paweł Obermeyer, dyrektor szpitala, twierdzi, że w placówce powstały nowe oddziały, nie brakuje lekarzy i realizowany jest projekt badań klinicznych.          mkr

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum