8 kwietnia 2022

Relacja z XV Międzynarodowej Konferencji Zachód-Wschód

Podczas organizowanej przez Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Komisję ds. Lekarzy Dentystów OIL w Warszawie XV Międzynarodowej Konferencji Zachód-Wschód specjaliści z całego świata opowiadali o najważniejszych zagadnieniach diagnostyki i leczenia stomatologicznego w oparciu o najnowsze technologie. Odbywające się już od piętnastu lat wydarzenie poświęcone najnowszym osiągnięciom w dziedzinie stomatologii wróciło na Aulę  im. prof. Janusza Piekarczyka WUM.

Konferencję otworzyli prof. dr hab. Dorota Olczak-Kowalczyk, dziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego, prof. dr hab. Zbigniew Gaciong, rektor WUM oraz dr n. med. Dariusz Paluszek, przewodniczący Komisji ds. Lekarzy Dentystów OIL, wiceprezes ORL w Warszawie. Dr Olczak-Kowalczyk, zapowiadając tematy, poruszane przez prelegentów, wyraziła również zadowolenie z faktu, że po pandemicznej przerwie wszyscy uczestnicy wydarzenia mogą spotkać się osobiście i zaprezentować swoje prelekcje w uniwersyteckiej auli.

Pierwszy z wykładów, poświęcony prezentacji prostych rozwiązań cyfrowym ułatwiających prowadzenie dokumentacji klinicznej wygłosił Louis Hardan, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Świętego Józefa w Bejrucie, szef sekcji networkingu i mediów oraz koordynator wszystkich działów Styleitaliano. Swoje wystąpienie poświęcił w dużej mierze funkcji fotografii cyfrowej we współczesnej stomatologii, zaprezentował również wynalezione przez siebie lampy do fotografowania smartfonem jamy ustnej pacjenta.

Fotografia zawsze była integralną częścią stomatologii. Jej zastosowanie w praktyce stomatologicznej jest proste, szybkie i niezwykle przydatne w dokumentowaniu procedur pracy, edukacji pacjentów i prowadzeniu badań klinicznych, co daje wiele korzyści zarówno stomatologom, jak i pacjentom – zakończył prof. Hardan.

Dr Ilia Roussou, wykładowca na Wydziale Protetyki Uniwersytetu Narodowego im. Kapodistriasa w Atenach w Szkole Stomatologii swój wykład poświęciła zagadaniu stabilizacji okluzyjnej narządu żucia.

Zaburzenia skroniowo-żuchwowe (TMD) obejmują zaburzenia wewnątrztorebkowe (TMJ) i/lub zaburzenia mięśni żucia. Okluzja została uznana za czynnik najbardziej przyczyniający się do wystąpienia objawów TMD. Jednak obecnie większość badaczy zgadza się, że rozbieżności w zgryzie odgrywają niewielką lub żadną rolę w TMD. Wiele parametrów zgryzu, które tradycyjnie profesja wskazywałaby jako główny czynnik etiologiczny rozwoju bólu i dysfunkcji, dziś przyczynia się do tych dolegliwości jedynie w niewielkim stopniu – rozpoczęła swoje wystąpienie dr Roussou.

O przewidywalności zabiegów odtwórczych w implanto-protetycznej rehabilitacji pacjentów z zaawansowanymi zanikami podłoża kostnego mówił dr hab. n. med. Piotr Majewski, absolwent Wydziału Lekarskiego Oddziału Stomatologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Implantologii Stomatologicznej.

Po przeanalizowaniu przypadków leczenia implanto-protetycznego swoich pacjentów okazało się, że 82 proc. z nich jest związane ze wstępną regeneracją struktur kostnych. Tak więc prawie każdy pacjent wymaga korekty podłoża protetycznego przed przeprowadzeniem leczenia. Jest to niebagatelny problem, który musimy wziąć pod uwagę, kiedy będziemy planować zabiegi, opracowywać spektrum naszego postępowania w leczeniu implanto-protetycznym – zwracał uwagę dr Majewski.

Ostatnią z prelekcji wygłosiła prof. Profesor Marie Therese Hosey, kierownikiem działu stomatologii dziecięcej na Wydziale Stomatologii, Nauk Stomatologicznych i Czaszkowo-Twarzowych King’s College London oraz konsultant  ds. stomatologii dziecięcej w King’s College and Guy’s and St. Thomas’ Hospitals. Wykład prof. Hosey obejmował zakres tematyczny od urazów stomatologicznych i ochrony dzieci po profilaktykę i leczenie odtwórcze, a także chirurgię jamy ustnej.

Po części poświęconej problemom i technologiom w stomatologii prezentację na temat ubezpieczenia lekarza dentysty  przedstawił Janusz Szulik z Towarzystwa Ubezpieczeń INTER Polska, jednego ze sponsorów wydarzenia.

Patronatem Honorowym XV Międzynarodową Konferencję Zachód-Wschód objął rektor WUM prof. dr hab. Zbigniew Gaciong.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie