2 sierpnia 2023

Powstanie Warszawskie – pamiętamy!

W dniu obchodów 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Okręgowa Izba Lekarska składa kwiaty pod tablicą upamiętniającą lekarzy – bohaterów,  na terenie dawnego Szpitala Ujazdowskiego.

W Powstaniu Warszawskim wzięło udział 1210 lekarzy oraz ponad 6800 pielęgniarek i sanitariuszek. Służby medyczne pracowały w 225 szpitalach, w blisko 120 jednostkach polowych i ponad 200 punktach opatrunkowych. Ich praca, poświęcenie i odwaga uratowały życie wielu mieszkańcom Stolicy. Jak co roku pochylamy głowę, by upamiętnić i oddać hołd Powstańcom.

Symboliczny bukiet pod pomnikiem złożyła Olga Rostkowska – wiceprezes ORL w Warszawie. W pierwszych dniach Powstania szpital funkcjonował normalnie. 5 sierpnia wtargnęli Niemcy, podpalili sąsiadujące budynki i nakazali natychmiastową ewakuację. 6 sierpnia rano nastąpił wymarsz długiej kolumny pod flagami Czerwonego Krzyża. Szło w niej 340 osób ze szpitala św. Ducha oraz 1491 osób ze Szpitala Ujazdowskiego. Do kolumny Niemcy dołączyli 350 kobiet przetrzymywanych jako zakładniczki w gmachu Sejmu. Ciężko rannych niesiono na noszach. Niemcy nie wyznaczyli określonego celu ewakuacji. W tym okresie miały miejsce tak heroiczne czyny jak przeprowadzenie przez dr. Leona Strehla wszystkich pacjentów Szpitala Maltańskiego (filii Szpitala Ujazdowskiego) przez ulice pełne żołnierzy niemieckich. Po tym wydarzeniu lekarz uzyskał przydomek „Mojżesz”.

Cześć i chwała bohaterom!

Przeczytaj więcej o historii Szpitala Ujazdowskiego: https://izba-lekarska.pl/numer/numer-10-2022/historia-polski-w-szpitalu-na-jazdowie

Wszystkie kategorie