20 kwietnia 2016

Na opinię biegłego trzeba poczekać

Lekarzy biegłych sądowych jest za mało w stosunku do liczby spraw do zbadania. Skutki odczuwają strony postępowania sądowego – na sporządzenie opinii przez biegłego czeka się bardzo długo.

O problemach związanych z opiniowaniem rozmawiali lekarze, sędziowie i prokuratorzy podczas konferencji „Pozycja dowodu z opinii biegłego w postępowaniu sądowym” (8.04.2016 r., Warszawa).

To już drugie wspólne przedsięwzięcie Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, Stowarzyszenia Prokuratorów RP i Warszawskiego Oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.  Lekarze biegli skarżą się na wynagrodzenie nieadekwatne do nakładu pracy przy sporządzeniu opinii, nieprecyzyjne pytania organu procesowego, przeciągające się procedury. Reprezentujący wymiar sprawiedliwości zwracają uwagę, że biegli nie zawsze są dobrze przygotowani do wykonania zadania, a również ich opinie zawierają stwierdzenia nieprecyzyjne lub niezrozumiałe i często wymagają uzupełnienia. Konferencja była okazją do wymiany doświadczeń, poznania wzajemnych oczekiwań. W programie znalazły się zagadnienia dotyczące odpowiedzialności za błąd w sztuce lekarskiej, znaczenia dokumentacji medycznej jako źródła informacji dla sporządzającego opinię, kosztów opiniowania oraz uregulowań prawnych związanych z pracą biegłego.

Relacja z konferencji w najbliższym wydaniu „PULSU” (nr 5/2016).

ach

kj