Nie masz konta? Zarejestruj się
W siedzibie Zakładu Stomatologii Dziecięcej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego 10 grudnia odbyła się uroczystość podpisania listu intencyjnego między Okręgową Izbą Lekarską w Warszawie (OIL) a Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej (PTSD).
To istotny krok w kierunku podniesienia standardów opieki stomatologicznej wśród dzieci oraz promocji zdrowia jamy ustnej wśród najmłodszych pacjentów, zwłaszcza, że według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, występuje u nawet 50 proc. dzieci między 2-3 rokiem życia i u niemal wszystkich 7-latków. Z wiekiem rośnie skala zaniedbań i liczba schorzeń.
– Należy pamiętać, że mikrobion jamy ustnej, czyli wszystkie bakterie, które się w niej znajdują są patogenne. Te patogeny wdychamy, co sprawia, że dzieci z próchnicą mają większe predyspozycje do zapaleń uszu, dróg oddechowych i ogólnie schorzeń laryngologicznych. Patogenne bakterie, które towarzyszą próchnicy, są łączone celiakią, alergiami, z chorobami układu sercowo-naczyniowego i są niebezpieczne, szczególnie dla dzieci, które mają wadę serca, albo niedobory odporności – powiedziała prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.
W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele obu organizacji, w tym prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, dr n. med. Artur Drobniak, wiceprezes dr n. med. Dariusz Paluszek, prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk, oraz sekretarz dr hab. n. med. Anna Turska-Szybka.
Treść listu intencyjnego przewiduje współpracę w ramach realizacji Narodowego Programu Profilaktyki, obejmującą m.in.:
– Lekarze dentyści funkcjonują w świadomości społecznej jako osoby, które pracują tylko w gabinetach. Tymczasem my, ze swoją wiedzą, chcemy wyjść do społeczeństwa, do pacjentów, szkół, różnych organizacji, instytucji i samorządów lokalnych pokazując, tłumacząc i kreując modę na zdrowe zęby i zdrowe dzieci. Pragniemy tworzyć i budować nowe programy profilaktyczne w oparciu o towarzystwo naukowe, uczelnię i samorząd lekarski. Chcemy pokazać, że choroby zębów, które pojawiają się w wieku dziecięcym, mogą powodować powstawanie chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca, choroby kardiologiczne i naczyniowe – dodał wiceprezes ORL w Warszawie.
Uroczystość zwieńczył symboliczny uścisk dłoni sygnatariuszy, po którym odbyła się dyskusja dotycząca konkretnych działań planowanych na najbliższe miesiące.
Co z tymi sieciami?
Finisaż wystawy fotograficznej
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, zgodę na ich użycie, oraz akceptację Polityki Prywatności.