Nie masz konta? Zarejestruj się
Weekend 11-12 października br. dla lekarzy brydżystów był aktywny i emocjonujący. Mają za sobą XXV Mistrzostwa Polski Lekarzy w Brydżu Sportowym, pierwsze wznowione rozgrywki po pandemicznej przerwie. Tegoroczne odbyły się w warszawskim Centrum Alheimera – są dowody naukowe, że brydż to najlepsza forma terapii w tej chorobie. Dla rekordowej liczby 101 uczestników turniej był okazją nie tylko do sportowej rywalizacji przy zielonym stoliku, ale i spotkania przyjaciół. Rozdano ok. 34 dyplomów.
Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie reprezentował Jacek Sowiński, sekretarz ORL w Warszawie. Jako że jubileuszowe mistrzostwa brydża objął patronatem prezes Polskiego Związku Brydża Sportowego Marek Michałowski, jego też nie zabrakło na wydarzeniu. Ponadto XXV Mistrzostwa Polski Lekarzy w Brydżu Sportowym uświetnili swoją obecnością: Jarosław Gnioska, dyrektor warszawskiego Centrum Alzheimera, przy Wilanowskiej 257, który zaprosił organizatorów tegorocznego turnieju do siedziby placówki, oraz Małgorzata Maruszkin, członek rady Bridge to the People Foundation.
Wydarzenie współorganizowały z OIL w Warszawie, Naczelna Izba Lekarska i Kujawsko-Pomorska OIL. Nad turniejem brydża lekarskiego od lat czuwa i jest jego gospodarzem Krzysztof Makuch z Warszawy, wspiera go Aleksander Skop z Torunia. Jak podkreśla Krzysztof Makuch, jubileuszowe mistrzostwa były okazją do podsumowania poprzednich edycji, uhonorowania "niezawodnych przyjaciół" i działaczy brydża sportowego, lekarskich brydżowych autorytetów, wspomnienia tych, którzy odeszli z brydżowej rodziny. I uczestnicy, i organizatorzy jednogłośnie przyznali, że atmosfera tegorocznych XXV Mistrzostw Polski Lekarzy w Brydżu Sportowym była fantastyczna.
– Bardzo ucieszyło mnie i pozytywnie zaskoczyło tak liczne zgromadzenie lekarzy, ale też innych uczestników turnieju, oraz ich zaangażowanie. Są tutaj nie tylko lekarze, którzy od wielu lat grają w brydża, ale też widzę, że pojawiły się młode twarze. Wspaniale, że chcą być częścią środowiska lekarzy brydżystów i współdzielić pasję ze starszymi kolegami. Jestem pełen podziwu dla dyrektora Centrum Alzheimera, Jarosława Gnioski, za wkład w organizację mistrzostw, a także dla prezesa Polskiego Związku Brydża Sportowego. Oczywiście ogromne podziękowania dla kolegi Krzysztofa Makucha, który jest od lat już zaangażowany w brydża lekarskiego – powiedział Jacek Sowiński, sekretarz ORL w Warszawie.
[rl_gallery id="73389"] Rozgrywki rozpoczęły się w piątek, 11 października br., turniejem indywidualnym o 12:30, a po przerwie obiadowej o 17:00 rozegrano turniej na punkty meczowe (impy). Lekarze wrócili do gry następnego dnia o godz. 11:00, by rozegrać turniej na zapis maksymalny (maxy). Rywalizacja trwała do 15:30, a po podliczeniu punktów odbyło się uroczyste zakończenie jubileuszowych mistrzostw Polski lekarzy.
Małgorzata Maruszkin z Bridge to the People Foundation przed uroczystym wręczeniem medali zwycięzcom w swojej prezentacji podkreśliła, powołując się na badania, że gra w brydża przynosi wyraźne korzyści dla sprawności umysłowej i zdrowia mózgu seniorów. Gra w brydża jest szczególnie skuteczna w opóźnianiu wystąpienia choroby Alzheimera i innych form demencji. Pomaga również radzić sobie z depresją.
– W brydżu nie ma ograniczeń, mogą grać osoby w różnym wieku, niewidomi, niesłyszący, osoby z niepełnosprawnościami. Przykładem niech będzie jedna z naszych brydżystek, która gra w turniejach ze swoim prawnukiem. Brydż jest rodzajem terapii dla pacjentów cierpiących na alzheimera, jak i ich rodzin – mówiła Małgorzata Maruszkin.
Wyróżnienia za całokształt działalności na rzecz lekarskiego brydża sportowego otrzymali m.in.:
– Wszyscy wymagają od nas medali, ale tego typu turnieje, tego typu działalność, pomaganie ludziom są ogromnie ważne i myślę, że czasami ważniejsze od wielkich nagród. Za to wszystko bardzo Państwu dziękuję i gratuluję wszystkim Państwu, bo wszyscy jesteście zwycięzcami – podkreślił Marek Michałowski.
Wyniki XXV Jubileuszowych Mistrzostw Lekarzy w Brydżu Sportowym:
Turniej Indywidualny
Turniej na punkty meczowe
Turniej na zapis maksymalny
Klasyfikacja generalna
Klasyfikacja generalna pań