W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad stworzeniem pozasądowego systemu rekompensat za szkody medyczne, który ma zastąpić istniejące obecnie wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. Jednocześnie w prokuraturach okręgowych i regionalnych powstają specjalne działy, które będą zajmować się błędami medycznymi.
Prokuratorskie samodzielne działy do spraw błędów medycznych powstały już w Warszawie, Katowicach, Krakowie i Lublinie. Jest to możliwe dzięki temu, że minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro wydał odpowiednie rozporządzenie.
– Ministrowie wzajemnie nie oceniają swoich działań – odpowiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł na pytanie mediów o jego punkt widzenia na powstawanie oddzielnych pionów śledczych dotyczących błędów medycznych.
Podkreślił jednocześnie, że prokuratury zajmują się przestępstwami, zaś w resorcie zdrowia trwają prace nad stworzeniem nowego modelu dochodzenia pozasądowego rekompensat za szkody medyczne.
Wyjaśnił, że w tym systemie nie będzie chodziło o wykazanie winy czy nieprawidłowości, a ustalenie, że doszło do niepożądanego wydarzenia, które nie wynika z procesu chorobowego. Dodał, że postępowanie w przedmiocie szkoda powstałej w wyniku rażącego niedbalstwa czy winy umyślnej wymaga innego postępowania, z karnym włącznie.
– Obecny system oparty na komisjach orzekających o zdarzeniach medycznych, choć miał piękne założenia, zmienił się w karykaturę – powiedział Konstanty Radziwiłł.
Nie jest jeszcze ustalone, czy znikną komisje orzekające.
– Wciąż na ten temat rozmawiamy. Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie pionu orzeczniczego w ZUS – powiedział minister.
Szeroką debatę na temat konieczności zmiany obecnego systemu pozasądowego dochodzenia roszczeń z tytułu zdarzeń medycznych rozpoczęła Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie. To podczas międzynarodowej konferencji, którą zorganizowała, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zadeklarował prace nad tą reformą.
Justyna Wojteczek
Tagi: błędy medyczne, Konstanty Radziwiłł, prokuratura, rekompensaty, zdarzenia medyczne