27 lutego 2015

Edukacja jest najważniejsza

Próchnica w dalszym ciągu jest najpowszechniejszym schorzeniem zębów. Nie są od niej wolni mieszkańcy żadnego kraju. Ale u jednych występuje w nieznacznym stopniu, u innych w bardzo dużym. Polacy należą do tej drugiej grupy. 57 proc. trzylatków już ma próchnicę. W starszych grupach dzieci występuje jeszcze częściej, np. aż u 85 proc. sześciolatków (w populacji duńskiej tylko 25 proc.).
W przypadku Polaków w wieku 35-44 lata obecność próchnicy stwierdza się prawie u 100 proc. Niepokojąca jest również jej intensywność: trzylatki mają zajęte trzy zęby, siedmiolatki już pięć zębów, dorośli po 35. roku życia – 17 zębów.
W ostatnich dwóch latach zanotowano niewielki spadek występowania próchnicy u dzieci. To efekt działań edukacyjnych. Ale w wyrobieniu nawyków higienicznych oraz dietetycznych największą rolę do odegrania mają rodzice.
– Próchnica u polskich dzieci jest dla nas sporym problemem – mówi dr n. med. Anna Jurczak, prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej. Zdaniem PTSD potrzebna jest przede wszystkim stała, intensywna edukacja skierowana do rodziców i opiekunów. Rodzice często nie wiedzą, że przy dzieciach nie wolno mówić o negatywnych doświadczeniach podczas leczenia zębów. W Niemczech na drzwiach gabinetów dentystycznych wiszą napisy: „Za stan zdrowia zębów dzieci odpowiadają rodzice”. Lekarz dentysta może pomóc wtedy, gdy rodzic przyprowadzi dziecko do niego. Zęby dzieci powinny być kontrolowane co trzy miesiące. Lekarze pediatrzy zdają sobie sprawę z tego, że zdrowie jamy ustnej warunkuje zdrowie całego organizmu. Podczas każdego badania powinni zaglądać do jamy ustnej, sprawdzając nie tylko migdałki i błonę śluzową, ale również zęby.
W czerwcu 2014 r. powstała międzynarodowa organizacja Alliance for Cavity Free Future (ACFF), której działania koncentrować się będą na edukacji i przeciwdziałaniu próchnicy. W październiku 2014 r. z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej powołano polski oddział tej organizacji. Kampania edukacyjna, którą planuje ACFF, obejmie m.in. opracowanie materiałów szkoleniowych, ich rozpowszechnianie, opracowanie zasad kariostycznego żywienia. Przygotowywana strona internetowa będzie przeznaczona nie tylko dla rodziców, także dla lekarzy, studentów medycyny i stomatologii, edukatorów.
Próchnicy można przeciwdziałać, a dzięki odpowiedniemu postępowaniu leczniczemu nawet zahamować rozwój zmian lub odwrócić je na wczesnym etapie. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym i właściwym szczotkowaniu zębów, zwłaszcza po spożyciu pokarmów zawierających cukry.
Jednym z czynników neutralizujących kwasy cukrowe w jamie ustnej jest arginina. Pojawiła się pasta do zębów zawierająca tę substancję.

mkr

Archiwum