27 lutego 2015

Z Mazowsza

Powołanie Wojewódzkiej Rady ds. Potrzeb Zdrowotnych

Od nowego roku działa Wojewódzka Rada do spraw Potrzeb Zdrowotnych. Wojewoda Jacek Kozłowski powołał do niej ośmiu członków wyróżniających się wiedzą w zakresie zdrowia publicznego.
Jednym z głównych zadań rady jest ustalanie priorytetów regionalnej polityki zdrowotnej. Należy do nich również współpraca z wojewodą przy sporządzaniu mapy miejscowych potrzeb, na podstawie której ustalane będą priorytety regionalnej polityki zdrowotnej. Mapy i priorytety posłużą wojewodzie do wydawania (w porozumieniu z radą) opinii o celowości tworzenia na Mazowszu nowych jednostek, udzielających świadczeń szpitalnych oraz specjalistycznych świadczeń ambulatoryjnych.
Wojewódzka Rada do spraw Potrzeb Zdrowotnych została utworzona 1 stycznia 2015 r. na mocy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. W jej skład weszli wszyscy konsultanci wojewódzcy oraz ośmiu członków powołanych spośród wskazanych przedstawicieli: wojewody, marszałka województwa, dyrektora wojewódzkiego oddziału NFZ, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, wojewódzkiego urzędu statystycznego, szkół wyższych kształcących na kierunkach medycznych, konwentu powiatów województwa oraz reprezentatywnych organizacji pracodawców.

Geriatria w Szpitalu Wolskim

Do końca września 2015 r. w Szpitalu Wolskim w Warszawie powstanie oddział geriatryczny.
Placówka będzie miała 36 łóżek. Szpital chce też uruchomić dzienny oddział psychogeriatryczny. Urząd Miasta Stołecznego Warszawy informuje, że oddział powstanie w pawilonie zbudowanym przed 30 laty. Modernizacja obejmie powierzchnię około 1,5 tys. mkw. Chorzy będą mieli do dyspozycji dziesięć sal trzyosobowych, salę obserwacyjną pięcioosobową oraz salę jednoosobową. Wszystkie wyposażone zostaną w pełny węzeł sanitarny, dostosowany do potrzeb osób starszych oraz niepełnosprawnych. Pokoje będą przestronne, np. powierzchnia sal trzyosobowych wyniesie 28-29 mkw. Na oddziale znajdą się sale terapii zajęciowej i fizykoterapii, pokoje zabiegowe, gabinet psychologa, pokoje lekarskie i administracyjne, szatnie dla personelu itp. Koszt prac budowlanych, które finansowane są z budżetu miasta st. Warszawy, wyniesie 3390 tys. zł.
Uruchomienie oddziału planowane jest przed końcem III kwartału 2015 r. Stołeczny ratusz podaje, że ostatecznie zależne będzie ono od decyzji NFZ w sprawie przyznania szpitalowi odpowiedniego kontraktu na opiekę geriatryczną. Jeśli okaże się to niemożliwe, oddział powiększy dotychczasową bazę internistyczną. Dwie trzecie pacjentów internistycznych szpitala ma bowiem ponad 65 lat. Szpital Wolski przygotowuje się do kompleksowego programu leczenia ludzi w starszym wieku, planując uruchomienie przez swoją jednostkę – Wolskie Centrum Zdrowia Psychicznego – dziennego oddziału psychogeriatrycznego.

W trosce o zdrowie najmłodszych

W Szpitalu Dziecięcym im. prof. dr. J. Bogdanowicza w Warszawie podsumowano dwuletnią kampanię informacyjno-promocyjną „Jedz witaminy i wracaj do zdrowia”.
Inicjatywa realizowana była w ramach porozumienia województwa mazowieckiego ze Związkiem Sadowników RP. Samorząd Województwa Mazowieckiego podaje, że program skierowano do najmłodszych przebywających na oddziałach dziecięcych w szpitalach, dla których podmiotem tworzącym jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Ideą przedsięwzięcia było przekazanie wiedzy na temat dobroczynnego wpływu owoców i warzyw na zdrowie. Szczególne zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne występuje u dzieci. Zachęcanie najmłodszych, zwłaszcza tych przebywających w szpitalu, do spożywania owoców i warzyw to inwestowanie w ich prawidłowy rozwój. Każde zjedzone jabłko, śliwka czy truskawka miało pokazać dzieciom, że owoce są naturalnym źródłem bezcennych witamin, wspomagających ich naturalną odporność. Oprócz dostarczania do szpitalnej stołówki świeżych owoców i warzyw prowadzono także wiele działań edukacyjnych.

pk

Nagroda na miarę Nobla

Złoty Medal – Grand Prix Międzynarodowej Edycji Konkursu Prix Galien w kategorii „urządzenia medyczne” (wyniki ogłoszono 4.12.2014 r. w Monte Carlo) zdobyła pierwsza w świecie Krajowa Sieć Teleaudiologii, której pomysłodawcą i twórcą jest prof. Henryk Skarżyński.
– Krajowa Sieć Teleaudiologii to system, który obejmuje m.in. telerehabilitację, telefitting, teleedukację, badania przesiewowe, telediagnostykę w Europie, Azji i Afryce. Dla uzyskania najlepszych wyników w zakresie poprawy słuchu po założeniu implantu ślimakowego konieczne jest zapewnienie pacjentowi dobrze zorganizowanej, długofalowej opieki pooperacyjnej. Jednym z najważniejszych zadań wchodzących w zakres tej opieki jest optymalne dopasowanie implantu – wyjaśnia prof. Henryk Skarżyński.
Ten nowoczesny system telemedyczny umożliwia skuteczną rehabilitację słuchu i mowy oraz zdalną obsługę pacjentów korzystających z implantów. Skraca czas dotarcia do specjalisty, pozwala uniknąć kosztów podróży.
Prix Galien jest jednym z najbardziej znaczących konkursów na świecie, od 44 lat nagradza się w nim innowacyjne i najbardziej przełomowe osiągnięcia farmacji, medycyny i ochrony zdrowia. Przyznawane przez międzynarodowe jury nagrody są wyjątkowym wyróżnieniem, cieszącym się najwyższym uznaniem światowej medycyny, dzięki czemu uważane są za najważniejsze, po Nagrodzie Nobla, odznaczenia w tej dziedzinie.
– Wiem, że konkurencja była bardzo duża, ponieważ z 90 zgłoszonych kandydatur w poszczególnych kategoriach z całego świata do ścisłego finału jury zakwalifikowało tylko 16 uczestników – powiedział prof. Skarżyński po otrzymaniu nagrody.

ach

Archiwum