28 lutego 2014

Walczymy o wizerunek lekarzy

Podczas posiedzenia Okręgowej Rady Lekarskiej 24 stycznia br. dyskutowano m.in. o nasilającej się w ostatnich miesiącach medialnej krytyce lekarzy, która – jak uznali dyskutujący – jest jednym z elementów czekającego nas maratonu wyborczego. Najbliższe dwa lata to okres kampanii towarzyszących kolejnym wyborom: do Parlamentu Europejskiego, samorządów, polskiego Sejmu i Senatu oraz prezydenckich. Jednym z głównych tematów wyborczych będzie służba zdrowia – zgodzili się dyskutujący członkowie ORL. Ponieważ problemy polskiej ochrony zdrowia, jak widać, okazują się nierozwiązywalne dla polityków i kolejnych rządów, władze szukają odpowiedzialnych za jej stan. Jako winnych, nie po raz pierwszy, wskazuje się lekarzy i innych pracowników medycznych – z rozgoryczeniem mówili występujący w dyskusji członkowie Rady, m.in. Andrzej Sawoni, Andrzej Włodarczyk, Julian Wróbel, Małgorzata Zarachowicz, Filip Dąbrowski, Krzysztof Madej, Andrzej Bendek, Dariusz Paluszek. Konkluzją dyskusji było przyjęte przez Radę stanowisko.
Rozważano różne opcje poradzenia sobie z krzywdzącymi opiniami o środowisku lekarskim. Przypomniano, jak ogromne kwoty (kilkadziesiąt milionów złotych), politycy wydają na kampanię PR. Możliwości samorządu lekarskiego są nieporównywalnie mniejsze, jednak trzeba je wykorzystać.
Członkowie Rady byli oburzeni wywiadem, jakiego niedawno udzielił „Newsweekowi” dr Grzegorz Luboiński z Centrum Onkologii w Warszawie. Zarzucił wielu lekarzom pogoń za pieniędzmi i lekceważenie wiedzy, choć przyznał na końcu, że zna bardzo wielu, „którzy przestrzegają klasycznej zasady, że dobro chorego jest najwyższym prawem”.
Prezes ORL Andrzej Sawoni poinformował, że w najbliższym „Pulsie” odniesie się do tego wywiadu i on, i przewodniczący Komisji ds. Młodych Lekarzy Filip Dąbrowski. Poinformował ponadto, że ORL otrzymała właśnie do wiadomości list, jaki do „Newsweeka” wysłała Rada Naukowa Centrum Onkologii. Podkreśliła w nim, że nie podziela „niezwykle subiektywnych poglądów i nieuzasadnionych opinii” wyrażonych w wywiadzie, a sugerowanie przez G. Luboińskiego, że nie uzyskał tytułu profesora z powodu personalnych animozji, nie ma pokrycia w faktach.

Ewa Gwiazdowicz-Włodarczyk


Stanowisko
Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie
z 24 stycznia 2014 r.

w sprawie informowania o sytuacji w ochronie zdrowia

Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie z uwagą zapoznała się z widoczną w ostatnim czasie w mediach falą krytyki sytuacji w polskim systemie opieki zdrowotnej, przybierającej niekiedy charakter nagonki medialnej.
Rada z niepokojem dostrzega, że niektóre media piętnujące złą sytuację pacjentów, mają tendencję do szukania prostych recept na wskazanie winnych wśród pracowników placówek medycznych.
Rada zwraca uwagę, że w każdym przypadku dramatycznego zdarzenia należy ustalić szczegółowo fakty i, jeśli tacy są, winnych ukarać. Rada podkreśla jednak, że w obecnej sytuacji nie można mówić o szczególnym zwiększeniu liczby zdarzeń niepożądanych w ochronie zdrowia. Rada uważa, że wiele z tych tragicznych wypadków ma źródło, przede wszystkim, w niedofinansowaniu systemu, fatalnej organizacji opieki zdrowotnej, szalejącej biurokracji i nadmiernych oszczędnościach – a za to odpowiedzialni są politycy.
Broniąc dobrego imienia tysięcy lekarzy i innych pracowników medycznych, codziennie profesjonalnie i etycznie ratujących życie i zdrowie chorych, Rada zwraca się do środowiska dziennikarzy oraz wszystkich lekarzy, by nie ulegać pokusie łatwego szukania kozłów ofiarnych, ale dostrzegać prawdziwe przyczyny problemów, jakie niepokoją większość Polaków. Rada wyraża nadzieję, że częste informowanie społeczeństwa o trudnych sytuacjach w ochronie zdrowia przyczyni się do znalezienia najlepszych sposobów naprawy systemu.
Rada prosi także pacjentów i organizacje ich reprezentujące o poparcie tego stanowiska.

Prezes ORL w Warszawie
Andrzej Sawoni

Sekretarz ORL w Warszawie
Ewa Miękus-Pączek

Archiwum