29 października 2015

Biuletyn OIL w Warszawie

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie apeluje o podjęcie działań na rzecz poprawy dostępu pacjentów do leczenia onkologicznego na Mazowszu i skutecznego wykorzystania istniejącej bazy diagnostycznej i leczniczej. Na terenie województwa mazowieckiego działają nowoczesne ośrodki onkologiczne, cieszące się uznaniem chorych, które jednak bezskutecznie starają się o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Brak konkursów ofert i możliwości zawarcia umów z NFZ wyklucza nowe podmioty z listy placówek, w których chorzy na nowotwory, potrzebujący szybkiej pomocy, mogliby korzystać z terapii. Ośrodków, które kontrakty mają, jest za mało.
Na Mazowszu na choroby nowotworowe zapada rocznie około 36 tys. osób, a co najmniej drugie tyle jest już w trakcie leczenia lub obserwacji. Średni czas oczekiwania na świadczenia z zakresu onkologii wynosi obecnie około pięciu tygodni, a średni czas oczekiwania na badania – około sześciu tygodni.
Rak jest dzisiaj wyzwaniem cywilizacyjnym, dlatego zwiększanie możliwości dostępu do świadczeń onkologicznych (także przez zwiększanie liczby podmiotów wykonujących takie świadczenia) musi być priorytetem. Jest to szczególnie ważne dla pacjentów, którym z różnych powodów nie założono Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego i których czas oczekiwania na świadczenia onkologiczne jest jeszcze dłuższy.
Prezydium apeluje do osób i instytucji odpowiedzialnych za organizację systemu opieki zdrowotnej na Mazowszu o wykorzystanie całego potencjału i infrastruktury onkologicznej w naszym regionie, w tym podmiotów leczniczych, które mimo wielu trudności inwestują w tworzenie nowoczesnych ośrodków i są przygotowane do leczenia chorób nowotworowych. Skorzystają na tym pacjenci.

Andrzej Sawoni, prezes ORL

Ewa Miękus-Pączek, sekretarz ORL

Archiwum