29 kwietnia 2014

Z Mazowsza

Jubileusz w Sierpcu

7 lutego br. w odbyła się uroczystość obchodów 85-lecia sierpeckiego szpitala.

Z okazji jubileuszu marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik wyróżnił szpital w Sierpcu Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia” za wybitne zasługi i całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego oraz wręczył dyplomy uznania za zasługi na rzecz ochrony zdrowia 29 pracownikom placówki. Szczególne podziękowania od Doroty Kowalkowskiej, dyrektora SPZZOZ, zostały przekazane na ręce dr. Stefana Kośmidra, wieloletniego dyrektora szpitala i ordynatora Oddziału Chirurgicznego. Podczas uroczystości liczni darczyńcy przekazali dyrektorowi SPZZOZ prezenty finansowe, z przeznaczeniem na doposażenie Oddziału Pediatrycznego, a Renata Przybyłowska, dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Sierpcu, podarowała osiem obrazów przedstawiających krajobrazy powiatu sierpeckiego. Dyrektor placówki zaprezentowała i podsumowała projekt pt. „Rozwój e-usług medycznych oraz wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego w SPZZOZ w Sierpcu” oraz przedstawiła kolejny projekt pt. „Rozwój e-usług medycznych w SPZZOZ w Sierpcu”, na wykonanie którego uzyskano dotację z funduszy europejskich w ramach II etapu informatyzacji SPZZOZ w Sierpcu.

pk


Sukces mazowieckich ratowników

28-31 stycznia br. w Szczyrku odbyły się IX Międzynarodowe Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym.

Załoga Powiatowej Stacji Ratownictwa Medycznego Powiatu Warszawskiego Zachodniego, w której składzie znaleźli się: Łukasz Wasik, Jakub Fąderski i Jakub Pawlak, zajęła 4. miejsce w klasyfikacji generalnej zawodów. W mistrzostwach wzięło udział 58 zespołów z całej Polski oraz m.in. z Litwy, Ukrainy, Turcji, Grecji i Estonii.
Rywalizowano w pięciu konkurencjach, które wymagały od zespołów ratownictwa medycznego nie tylko wiedzy medycznej, ale również umiejętności radzenia sobie ze stresem i presją czasu.

pk


Siedlecki szpital promuje zdrowie

Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach Sp. z o.o. został przyjęty do Krajowej i Międzynarodowej Sieci Szpitali i Placówek Promujących Zdrowie HPH.

Sieć Szpitali i Placówek Promujących Zdrowie powołała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO Europen Office for Integrated Health Care Services, Barcelona). Zadaniem szpitala jest teraz rozpowszechnianie promocji zdrowia w środowisku szpitalnym oraz na obszarze objętym przez placówkę działaniem profilaktyczno-terapeutycznym. Szpitale członkowskie obligatoryjnie realizują standardy HPH. Siedlecka placówka ma teraz prawo do używania nazwy Szpitala Promującego Zdrowie w Krajowej i Międzynarodowej Sieci Szpitali i Placówek Promujących Zdrowie HPH oraz posługiwania się logo sieci. Certyfikat członkowski został podpisany przez prof. Hanne Tonnesen, dyrektora WHO-CC, i jest ważny przez okres czterech lat (2013-2017).

pk


Ruszyła budowa Centrum Hydroterapii

W lutym formalnie rozpoczęła się budowa Konstancińskiego Centrum Hydroterapii, które powstanie w Parku Zdrojowym. Budowa ma się zakończyć w 2015 r.

W 2011 r. Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało konstancińskie uzdrowisko Uzdrowiskom Polskim Funduszowi Inwestycyjnemu Zamkniętemu Aktywów Niepublicznych, który został powołany przez Bank Polskiej Spółdzielczości SA oraz Nałęczowskie Towarzystwo Inwestycyjne SA. Umowa sprzedaży obliguje obecnego właściciela do realizacji nowych inwestycji na terenie uzdrowiska. Budowa Centrum Hydroterapii miała się rozpocząć wcześniej, ale uzdrowisko miało problemy z pozyskaniem finansowania. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na ponad 36 mln zł, z czego 8,8 mln zł ma przekazać UE.
Uzdrowisko Konstancin Zdrój podpisało już umowę z generalnym wykonawcą, którym została firma Warbud. Prace budowlane formalnie rozpoczęły się 10 lutego.

pk


Walka z bólem

Koalicja na rzecz Walki z Bólem „Wygrajmy z Bólem” zebrała anonimowe opinie ludzi cierpiących z powodu bólów nowotworowych z Warszawy i Łodzi. Z ankiet wynika, że powtarzają się przypadki odmowy leczenia bólu ze strony lekarzy.

Odmowa często jest uzasadniana stwierdzeniami: „Rak musi boleć”, „Trzeba nauczyć się z tym żyć”. Ale 3/4 respondentów stwierdza, że ich ból nie jest wystarczająco uśmierzany i ma to duży wpływ na życie zawodowe i prywatne. Pacjenci sądzą, że przyczyną niechęci do przepisywania leków przeciwbólowych – opioidów – są bariery administracyjne i światopoglądowe, m.in. obawa przed uzależnieniem chorych od narkotyków.
Tymczasem – jak mówi dr Jadwiga Pyszkowska, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej – refundacja analgetyków i ich dostępność jest pełna, a chorzy cierpią i narażeni są na działanie nieskutecznych leków, z obciążeniem przewodu pokarmowego, nerek czy wątroby. Stosowanie Zasad Drabiny Analgetycznej WHO jest obowiązkiem lekarzy wobec pacjentów z przewlekłym zespołem bólowym w każdej sytuacji klinicznej i bez względu na rokowanie. Analgetyki opioidowe stosuje się ze wskazań natężenia bólu, a nie ze względu na rodzaj choroby i przyszłość pacjenta.

mkr

Archiwum