29 maja 2014

Nowe przepisy prawne

mec. Beata Kozyra-Łukasiak

22 stycznia 2014 r. weszło w życie zarządzenie ministra zdrowia z 22 stycznia 2014 r. w sprawie powołania Rady do spraw Anestezjologii i Intensywnej Terapii, opublikowane w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia z 2014 r., poz. 29.
Rada jest organem pomocniczym ministra zdrowia.
W jej skład wchodzą:
– przewodniczący – podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, nadzorujący prace Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwa Zdrowia,
– zastępca przewodniczącego – konsultant krajowy w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii,oraz członkowie:
– prezes Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii lub jego przedstawiciel,
– konsultant krajowy w dziedzinie intensywnej terapii lub jego przedstawiciel,
– prezes Polskiego Towarzystwa Intensywnej Terapii Interdyscyplinarnej lub jego przedstawiciel,
– przewodniczący Zarządu Głównego Związku Zawodowego Anestezjologów lub jego przedstawiciel,
– konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki lub jego przedstawiciel,
– przewodniczący Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki lub jego przedstawiciel,
– prezes NFZ lub jego przedstawiciel,
– przedstawiciel Departamentu Organizacji Ochrony Zdrowia Ministerstwa Zdrowia,
– przedstawiciel Departamentu Ubezpieczenia Zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia,
– przedstawiciel Departamentu Dialogu Społecznego Ministerstwa Zdrowia,
– przedstawiciel Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwa Zdrowia.
Zadaniem rady jest w szczególności:
1) dokonanie analizy i oceny aktualnego poziomu jakości
i dostępności udzielanych świadczeń zdrowotnych z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii,
2) określenie warunków osiągnięcia wystarczającego poziomu zapewnienia społeczeństwu świadczeń zdrowotnych
z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii,
3) przedstawienie ministrowi zdrowia wniosków z analizy, o której mowa w pkt 1,
4) przygotowanie propozycji ewentualnych zmian w zakresie obszarów, o których mowa w pkt 1 i 2.
Rada ulega rozwiązaniu z dniem przedstawienia ministrowi zdrowia wyników swojej pracy w formie raportu z realizacji zadań, nie później jednak niż z upływem roku od dnia jej powołania.
Minister zdrowia może żądać przedstawienia przez radę, w terminie 45 dni, raportu końcowego. Może żądać także na każdym etapie prac rady przedstawienia, w terminie 30 dni, sprawozdania z dotychczasowych jej prac.

26 lutego 2014 r. zostało opublikowane w DzU z 2014 r., poz. 242, obwieszczenie prezesa Rady Ministrów z 23 października 2013 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia prezesa Rady Ministrów w sprawie oceny zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

4 marca 2014 r. został opublikowany w DzU z 2014 r., poz. 267, wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 25 lutego 2014 r., sygn. akt SK 18/13, dotyczący zgodności z konstytucją art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2014 r., poz. 159) w zakresie, w jakim stanowi podstawę utraty prawa do zasiłku chorobowego ubezpieczonego, który w okresie orzeczonej niezdolności do pracy wykonywał pracę zarobkową, uzyskując wynagrodzenie przekraczające minimalną wysokość wynagrodzenia za pracę.

6 marca 2014 r. zostało opublikowane w DzU z 2014 r., poz. 282, obwieszczenie prezesa Rady Ministrów z 13 lutego 2014 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia prezesa Rady Ministrów w sprawie nadania funkcjonariuszom organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.

7 marca 2014 r. zostało opublikowane Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 187, obwieszczenie ministra pracy i polityki społecznej z 26 lutego 2014 r. w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

7 marca 2014 r. został opublikowany w DzU z 2014 r., poz. 287, wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 26 lutego 2014 r., sygn. akt K 22/10, dotyczący niezgodności z konstytucją art. 115 §7 zdanie pierwsze ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny wykonawczy (DzU nr 90, poz. 557, ze zm.).
Wyrok dotyczy niezgodności z konstytucją przez to, że nakazuje obecność funkcjonariusza niewykonującego zawodu medycznego podczas udzielania świadczenia zdrowotnego:
– również osobom pozbawionym wolności, co do których nie jest to konieczne,
– nie określa przesłanek uzasadniających odstąpienie od tego nakazu.
Wymieniony przepis traci moc obowiązującą z upływem 12 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw.

14 marca 2014 r. zostało opublikowane w DzU z 2014 r., poz. 319, obwieszczenie ministra zdrowia z 23 grudnia 2013 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie recept lekarskich.

14 marca 2014 r. zostało opublikowane w DzU z 2014 r., poz. 318, obwieszczenie ministra zdrowia z 17 października 2013 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Wytwarzania.

14 marca 2014 r. weszło w życie rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 14 stycznia 2014 r. w sprawie zajęć rehabilitacji społecznej w domach pomocy społecznej dla osób z zaburzeniami psychicznymi, opublikowane w DzU z 2014 r., poz. 250.
Zgodnie z przepisem art. 7 ustawy z 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (DzU z 2011 r. nr 231, poz. 1375) dla dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo, bez względu na stopień upośledzenia, organizuje się naukę i zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze, w szczególności w przedszkolach, szkołach, placówkach opiekuńczo-wychowawczych, ośrodkach rehabilitacyjno-wychowawczych, w domach pomocy społecznej i podmiotach leczniczych, a także w domu rodzinnym.
Dla osób, o których mowa wyżej, organizuje się również rehabilitację leczniczą, zawodową i społeczną. Rehabilitacja i zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze są bezpłatne. Opieka niezbędna do prowadzenia rehabilitacji i zajęć rewalidacyjno-wychowawczych wchodzi w zakres tych czynności.
Rozporządzenie określa:
1) cele, rodzaje, zakres programowy oraz wymiar czasu,
2) sposób prowadzenia,
3) sposób dokumentowania,
4) sposób nagradzania uczestników – zajęć rehabilitacji społecznej organizowanych w domach pomocy społecznej dla osób z zaburzeniami psychicznymi, w tym osób przewlekle psychicznie chorych, dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie, dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie.
Zajęcia mają na celu:
– poprawę funkcjonowania społecznego osób przebywających w domach pomocy społecznej dla osób z zaburzeniami psychicznymi, o których mowa na wstępie, w szczególności wyrabianie zaradności osobistej, pobudzanie aktywności społecznej, wyrabianie umiejętności samodzielnego wypełniania ról społecznych, oraz
– promowanie zdrowia psychicznego przez aktywizację fizyczną mieszkańców domów.
Rozporządzenie określa następujące rodzaje zajęć: terapeutyczne, z psychologiem, ruchowe, przygotowujące do podjęcia zatrudnienia.
Rodzaj, zakres programowy oraz wymiar czasu zajęć są dostosowane do wieku, stanu zdrowia oraz niezbędnych potrzeb i możliwości mieszkańca domu. Zajęcia są ustalane w indywidualnym planie wsparcia mieszkańca domu przez kierownika zespołu terapeutyczno-opiekuńczego lub przez pracownika wskazanego przez dyrektora domu, we współdziałaniu z innymi pracownikami zespołu terapeutyczno-opiekuńczego oraz z mieszkańcem domu lub jego przedstawicielem ustawowym.
Kierownik zespołu terapeutyczno-opiekuńczego lub pracownik, o którym mowa wyżej, ściśle współpracują w zakresie realizacji zajęć z psychologiem oraz, w miarę możliwości, za zgodą mieszkańca domu lub jego przedstawiciela ustawowego, z lekarzem psychiatrą lub neurologiem sprawującymi specjalistyczną opiekę lekarską nad mieszkańcem domu.

17 marca 2014 r. zostało opublikowane w DzU z 2014 r., poz. 325, obwieszczenie ministra zdrowia z 6 grudnia 2013 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie szczegółowego zakresu danych objętych wpisem do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz szczegółowego trybu postępowania w sprawach dokonywania wpisów, zmian w rejestrze oraz wykreśleń z tego rejestru.

18 marca 2014 r. zostało opublikowane w DzU z 2014 r., poz. 335, obwieszczenie ministra zdrowia z 22 stycznia 2014 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wykazu zakładów ambulatoryjnych przeznaczonych do wykonywania środków zabezpieczających, orzeczonych wobec skazanych za przestępstwa skierowane przeciwko wolności seksualnej.

18 marca 2014 r. zostało opublikowane w DzU z 2014 r., poz. 332, obwieszczenie marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 20 lutego 2014 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o publicznej służbie krwi.

24 marca 2014 r. został opublikowany w DzU z 2014 r., poz. 372, wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 11 marca 2014 r., sygn. akt K 6/13, dotyczący zgodności z konstytucją art. 67i ust. 2 ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (DzU z 2012 r., poz. 159 i 742 ze zm.) w zakresie, w jakim nie przewiduje uczestnictwa lekarza w posiedzeniu wojewódzkiej komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych oraz art. 67j ust. 7 wymienionej ustawy w zakresie, w jakim nie przewiduje możliwości odwołania się lekarza od orzeczenia wojewódzkiej komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych.
Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego zostało wydane na wniosek Naczelnej Rady Lekarskiej.

5 kwietnia 2014 r. weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia z 5 marca 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu przejść granicznych właściwych dla przeprowadzania granicznej kontroli sanitarnej, opublikowane w DzU z 2014 r., poz. 365.
Wykaz przejść granicznych, przez które środki spożywcze oraz materiały lub wyroby przeznaczone do kontaktu z żywnością, podlegające granicznej kontroli sanitarnej, mogą być wprowadzane na terytorium Unii Europejskiej, stanowi załącznik do rozporządzenia.

Archiwum