29 czerwca 2014

Elektroniczna dokumentacja medyczna – MZ (wciąż) pracuje nad zmianami

Ministerstwo Zdrowia nie porzuciło planów zmiany terminu wejścia w życie obowiązku prowadzenia dokumentacji medycznej wyłącznie w postaci elektronicznej – zapewnia rzecznik resortu Krzysztof Bąk. Jeśli nowelizacji przepisów nie będzie, obowiązek taki zostanie wprowadzony 1 sierpnia 2014 r., resort zdrowia zapewnia jednak, że termin ten zostanie przesunięty o co najmniej dwa lata.
Tematowi elektronicznej dokumentacji medycznej „Puls” poświęcił już niejeden artykuł. Na początku roku, na podstawie opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia założeń do nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz odpowiedzi biura prasowego resortu na pytania „Pulsu”, podaliśmy, że trwają prace nad zmianą przepisów.
20 maja br. rzecznik Ministerstwa Zdrowia Krzysztof Bąk poinformował, że „projekt założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw” został przyjęty przez Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji i przekazany do rozpatrzenia przez Komitet Stały Rady Ministrów.
„Przedmiotowy projekt zakłada przesunięcie terminu obowiązku prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej na 1 sierpnia 2017 r. Natomiast proponowany termin obowiązku wystawiania recepty jedynie w postaci elektronicznej – przypada na 1 sierpnia 2016 r. Jednocześnie proponuje się wprowadzenie okresu przejściowego dla wystawiania w postaci papierowej recept refundowanych ťpro auctoreŤ i ťpro familiaŤ od 1 sierpnia 2016 r. do 1 stycznia 2020 r.” – czytamy w piśmie przekazanym „Pulsowi”.
Powodem wciąż planowanej zmiany przepisów jest „ogromna skala przedsięwzięcia, jakim jest wprowadzenie obowiązku prowadzenia wyłącznie elektronicznej dokumentacji medycznej”.
W polskim porządku prawnym rządowy projekt ustawy lub jej zmiany muszą przejść w toku prac legislacyjnych etapy konsultacji wewnętrznych założeń do tego projektu, samego projektu, a później konsultacji zewnętrznych. Następnie zostaje przekazany do parlamentu, gdzie musi być przegłosowany przez obie izby: Sejm i Senat. Ustawa wchodzi w życie po podpisaniu przez prezydenta. Licząc od 20 maja, czyli daty powstania niniejszego tekstu, na wszystkie wymienione etapy prac legislacyjnych, które powinny się zakończyć 1 sierpnia, zostały dwa miesiące i 10 dni.

Justyna Wojteczek

Archiwum