11 września 2003

Stacje robocze dla telemedycyny

W ostatnich latach nastąpił wręcz lawinowy rozwój techniki cyfrowej. Powstały superszybkie mikroprocesory, miniaturowe sensory, kamery i przetworniki medyczne, opracowano wydajne algorytmy do cyfrowego przetwarzania i kompresji sygnałów audio i wideo, wprowadzono cyfrową i komórkową telefonię, nastąpiła integracja sieci komputerowych i telekomunikacyjnych operujących na liniach ISDN, ATM, satelitarnych, światłowodowych, powstał Internet – ogólnoświatowa sieć umożliwiająca interaktywną łączność. Technika cyfrowa umożliwiła integrację sygnałów audio i wideo z danymi komputerowymi i obrazami medycznymi o wysokiej rozdzielczości w jednym systemie. Rozwinęła się interaktywna wideokomunikacja, umożliwiająca transmisję audiowizualną bardzo dobrej jakości i w czasie rzeczywistym, przy relatywnie niewielkiej szybkości od 128 kbit/s do 512 kbit/s.

Eykona jest przykładem systemu telemedycznego przeznaczonego do multimedialnych zastosowań w medycynie. W skład stacji telemedycznej, opracowanej na bazie szybkiego procesora, wchodzi m.in.: wideokoder (do 512 kbit/s), monitor o dużej rozdzielczości, zestaw słuchawkowy, kamera wideo z automatycznym obrotem i nachyleniem, autofokus, 12x zoom; bezprzewodowy tablet z piórkiem. Stacja działa w systemie Windows 98, 2000 lub NT. System Eykona zawiera oprogramowanie multimedialne wraz z oprogramowaniem telemedycznym, włącznie z EMR (Electronic Medical Record).
Architektura systemu umożliwia zarówno interaktywną wideokomunikację w czasie rzeczywistym, jak i rejestrację, zapamiętywanie oraz przesyłanie zdjęć i obrazów medycznych (Store & Forward). Pozwala na łatwe połączenia z instrumentami medycznymi, takimi jak: skanery, stetoskopy elektroniczne, tomografy komputerowe, USG, EKG, ECG, MRI, różnego typu kamery specjalistyczne, mikroskopy, etc.
System nie tylko pozwala na tworzenie i zarządzanie elektronicznymi zapisami medycznymi, ale także dostarcza potrzebnego, diagnostycznego wsparcia dla wielu specjalizacji z dziedziny medycyny. Jest zaopatrzony w rozmaite poziomy zabezpieczenia danych, łącznie z kontrolą dostępu i zaszyfrowaniem danych, aby zapobiec nieautoryzowanym próbom dostępu i modyfikacji danych pacjentów.

Eykona zestawia w formacie cyfrowym przyjęte i zapamiętane dane medyczne, obrazy oraz inne informacje. Architektura systemu jest elastyczna, eliminuje wiele problemów związanych z wysyłaniem, odbiorem i drukowaniem elektronicznych zapisów medycznych, jak również z połączeniami wideokonferencyjnymi z odległymi centrami. Pomaga rozwiązywać problemy – organizacyjne, geograficzne i czasowe – stojące przed ośrodkami opieki zdrowotnej, klinikami uniwersyteckimi i ośrodkami badawczymi. Eykona spełnia wymagania międzynarodowego standardu DICOM, przeznaczonego do przesyłania obrazów i zdjęć medycznych.
Stacja telemedyczna może pracować na cyfrowych liniach telekomunikacyjnych typu ISDN, jak również w sieciach komputerowych IP, ATM.
Cdn.

Marian Baraniecki
Autor jest prezesem Sekcji Telemedycyny Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, członkiem American Telemedicine Association.

Archiwum