1 października 2005

Wykorzystana szansa

Kilka lat temu Warszawski Szpital dla Dzieci przy ul. Kopernika miał zostać zlikwidowany. Taka była decyzja ówczesnego organu założycielskiego – władz powiatu warszawskiego. Szansa na przetrwanie pojawiła się w 2002 r., po wejściu w życie tzw. ustawy warszawskiej i przejęciu placówki przez miasto. I szansa ta została wykorzystana. Szpital nie tylko przetrwał, ale zaczął się rozwijać.
– Rozpoczęliśmy już prace ziemne przy nowej inwestycji – mówi zastępca dyrektora ds. administracyjnych Alicja MICHALIK. – Będzie to dwupiętrowy budynek przy ul. Świętokrzyskiej, wkomponowany w otoczenie: obok jest pałac Staszica i inne zabytkowe obiekty. Projekt był uzgodniony z konserwatorem zabytków. Wiosną przyszłego roku do nowych pomieszczeń zostanie przeniesiony oddział neurologii i epileptologii oraz poradnie specjalistyczne. Fundusze na rozbudowę dostaliśmy z urzędu miasta.
Modernizacja placówki trwa już od pewnego czasu. W głównym budynku zainstalowano windę, za pieniądze uzyskane od miasta zakupiono wysokospecjalistyczny sprzęt (m.in. cyfrowy rentgen, artroskop i aparat EEG), a za 135 tys. zł otrzymane od warszawskiego STOEN-u agregat prądotwórczy. Przygotowano także plan kompleksowej modernizacji i rozbudowy szpitala. Zgodnie z nim jeszcze w tym roku oba stare budynki połączy podziemny tunel, a w przyszłym rozpocznie się budowa kolejnego gmachu. Znajdzie w nim lokum administracja oraz sala seminaryjna z pomieszczeniami do telemedycyny. Za trzy lata będzie to najnowocześniejszy szpital w stolicy – mówi dyrektor Tadeusz BOKWA.

Szpital dla Dzieci przy Kopernika jest najstarszym szpitalem pediatrycznym w Polsce i jednym z najstarszych w Europie. Powstał w 1869 r. z inicjatywy dr. Sikorskiego. W obecnym miejscu rozpoczął działalność w 1875 r. Dzisiaj dysponuje 4 oddziałami: neurologią i epileptologią, chirurgią i ortopedią dziecięcą, pediatrią i dzienną rehabilitacją. Leczy się tu ok. 4 tys. dzieci rocznie. Ü

mkr

Archiwum