11 grudnia 2007

Pediatrzy biją na alarm

W Polsce pogarsza się stan opieki zdrowotnej nad dziećmi – uważają lekarze skupieni w Polskim Towarzystwie Pediatrycznym (PTP).

Zdaniem prof. Alicji Chybickiej, prezesa Zarządu Głównego PTP, dzieje się tak m.in. dlatego, że zlikwidowano medycynę szkolną i utracono kontrolę nad szczepieniami dzieci. Ponadto najmłodsi są leczeni głównie przez lekarzy pierwszego kontaktu, a nie pediatrów. Prof. Chybicka dodała, że podczas badań przesiewowych przeprowadzonych wśród dzieci we Wrocławiu – na 5521 badanych tylko 190 było zupełnie zdrowych.
Chętnych do specjalizowania się w pediatrii jest coraz mniej, co skutkuje tym, że średni wiek tego specjalisty w Polsce to 59 lat. „Ta dziedzina upada. Trudniej zrobić specjalizację z pediatrii niż z interny, dlatego lekarze wybierają internę. Brakuje nam narybku” – mówiła podczas październikowej konferencji Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego prof. Chybicka.
Przypomniała, że wciąż ogromnym problemem jest wykrywanie nowotworów u dzieci. Nie prowadzi się badań przesiewowych, a choroby te to trzecia z kolei przyczyna zgonów wśród dzieci. W wyniku badań przeprowadzonych we Wrocławiu udało się np. wykryć chłoniaka w pierwszym stadium. Prof. Chybicka podkreśliła, że w ramach profilaktyki małe dzieci powinny mieć dwa razy do roku wykonywane USG jamy brzusznej, pozwalające na wczesne wykrycie zmian nowotworowych.

AK

Archiwum