15 grudnia 2007

Sportowe sukcesy w stolicy Tatr

Stolica Tatr okazała się w tym roku wyjątkowo gościnna dla naszych lekarzy sportowców. Prawie 50-osobowa reprezentacja warszawskiej Izby wróciła z V Igrzysk Lekarskich w Zakopanem z „workiem” medali . O sukcesach tych informowaliśmy w „Pulsie” nr 11/2007. Przeżyjmy to jeszcze raz…

Z jesienno-zimową pogodą nie mieli problemu nasi pływacy, a na COS-owskim basenie królowała radomska dentystka Małgorzata Sawa, zwyciężając na kolejnych dystansach z medalistkami poprzednich Mistrzostw Świata Medyków: Iwoną Damjanović ze Szczecina i Dorotą Wiesiołek z Turka. Małgosię dzielnie wspierał warszawski chirurg naczyniowy Jerzy Leszczyński (szpital na Banacha), dokładając 9 medali, w tym 2 złote i 5 srebrnych. Intensywne zmagania na pływalni nie przeszkodziły Jurkowi w grze w drużynie siatkówki i w zdobyciu 10. medalu. Medale wypływali w kat. D na 100 m stylem klasycznym: lekarz rodzinny ze Starych Babic Jacek Jaworski (brąz) oraz Krzysztof Makowiecki (2 srebrne w stylu dowolnym na 50 i 400 m). Ale najbardziej cieszy zwycięstwo naszej sztafety rodzinnej z Radomia – niepokonanej Małgosi Sawy z dziećmi: Martynką i Albertem.

Z największym uznaniem mogliśmy podziwiać zmagania triathlonistów – przepłynięcie 750 m w lodowatej wodzie Zalewu Czorsztyńskiego, przejechanie 20 km i przebiegnięcie 5 km wymagało niezwykłego hartu ducha, tak więc złoto Agnieszki Bolesty w tej dyscyplinie ma wartość szczególną. Nie dziwią też medale Agnieszki na szosie: złoto – jazda na czas oraz 2 srebrne w kolarstwie górskim i w wyścigu na szosie.

Problemy z pogodą mieli również lekkoatleci, ale dla prawdziwych sportowców nie ma przeszkód – może o tym świadczyć postawa najstarszego zawodnika tegorocznych igrzysk, 75-letniego kardiologa Eugeniusza Rudnickiego. Zdobył 2 srebrne medale w pchnięciu kulą i rzucie oszczepem, choć – jak sam twierdzi – jego największym sukcesem jest zwycięstwo nad chorobą nowotworową i powrót do uprawiania sportu. Ale całe życie dr. Rudnickiego było związane ze sportem, m.in. założył szkółkę tenisa ziemnego w Instytucie Kardiologii w Aninie, ma też na koncie liczne zwycięstwa na Międzynarodowych MP w tenisie oraz na igrzyskach lekarskich.

Do sukcesów na stadionie dołączył się w kat. D Krzysztof Makowiecki. Jego brązowy medal na 5 km będzie impulsem do dobrego wyniku tego zawodnika w słynnym maratonie w Nowym Jorku. W tej samej kategorii wiekowej brązowy medal w rzucie oszczepem wywalczył Jacek Jaworski. W kat. A dwa złota (kula, oszczep) zdobył Tomasz Szymański, brąz (oszczep) – Piotr Gajewski, srebro (kula) – Marcin Ujazdowski, srebro (bieg na 100 m) – Jacek Baltyn.

Z tarczą z Zakopanego wrócili nasi badmintoniści. Złote medale w singlu zdobyli: Teresa Olszewska, Wojciech Król, Wojciech Błoński, Jacek Jaworski, a srebrny – Krzysztof Makuch. W deblu, w kategorii >45, na podium stanęło aż 5 lekarzy z naszej Izby. Na najwyższym – Wojtek Błoński i Krzysztof Makuch. Na drugim miejscu znaleźli się chirurdzy z IMiDz: Tadeusz Izbicki i Zbigniew Surowiec, a na trzecim – ginekolog Waldemar Czerwoniec. W mikstach brązowy medal zdobyli: Teresa Olszewska i Wojciech Błoński.
W turnieju siatkówki plażowej złoty medal w kategorii >45 obronili zeszłoroczni zwycięzcy oraz tegoroczni mistrzowie z Niechorza: Zbigniew Surowiec i Krzysztof Makuch, uzupełniając swoją deblowo-medalową kolekcję srebrnym medalem w tenisie ziemnym.
Brązowy medal w turnieju w scrabble zdobył Waldemar Czerwoniec, w tenisie stołowym również brąz (w singlu) zdobył Piotrek Kalinowski, a w squashu srebro (w singlu) dołożył Krzysztof Makuch.

Niezwykle emocjonujące pojedynki miały miejsce w grach zespołowych, a co najważniejsze – zakończone wielkim sukcesem naszych drużyn. Nasi piłkarze po raz pierwszy w historii zdobyli medal, przegrywając dopiero w finale z drużyną Krakowa (uczestnikiem tegorocznych Mistrzostw Świata Medyków w Maroku) 1:2. W naszej drużynie wystąpili: Jacek Baltyn (ortopeda – PSK Lindleya), Piotr Gajewski (stażysta z Kasprzaka), Leszek Gietka (ortopeda wojskowy z Zegrza), Marek Jakub (anestezjolog z Ciechanowa), Arkadiusz Kijewski (ginekolog z Wyszkowa), Radosław Łukasiewicz (chirurg z Wyszkowa), Piotr Stryjek (pediatra z Ciechanowa), Tomasz Szymański (stażysta z Barskiej), Arkadiusz Szyszkowski (anestezjolog z Ciechanowa) – kapitan, Marcin Ujazdowski (chirurg z Przasnysza).

Tradycyjnie z medalem z igrzysk wrócili nasi koszykarze i choć nie obronili zeszłorocznego złota po przegranej w finale z drużyną z Grodna, zasłużyli swoją grą na wyróżnienie. Drużyna srebrnych medalistów wystąpiła w składzie: Grzegorz Dmitruk, Piotr Gajewski, Gajusz Gontarczyk, Grzegorz Kaszczyński, Michał Klimkowski, Wojciech Król, Rafał Nosek, Tomasz Rabiński, Juliusz Sroczyński, Andrzej Zieliński.

Największy sukces odnieśli siatkarze – zdobyli swoje pierwsze złoto, pokonując po tie-breakowym finale niepokonaną w poprzednich igrzyskach drużynę Częstochowa – Poznań 2:1. Do zwycięstwa poprowadził naszą drużynę rozgrywający Michał Frybes (endokrynolog – Bielany), wspierany przez chirurgów: Marka Kozłowskiego, Jurka Leszczyńskiego, Piotra Kalinowskiego ze szpitala na Banacha, Zbigniewa Surowca, Bartłomieja Grabowskiego, Pawła Gliniaka, Krzysztofa Makucha.

V Jubileuszowe Igrzyska Lekarskie w Zakopanem miały rekordową frekwencję i jak zawsze wspaniałą atmosferę. Zaciętej rywalizacji towarzyszyły zasady fair-play. Osiągnęliśmy jako Izba wspaniały wynik sportowy. Wierzę, że za rok będzie nas jeszcze więcej – w myśl zasady będącej refrenem hymnu igrzysk, napisanego przez radomski zespół Klipper: Nie medale tu się liczą, tu się liczy udział nasz, igrzyska lekarskie, lekarzy igrzyska; zwycięstwo już masz!

Krzysztof MAKUCH

Archiwum