27 czerwca 2008

Chrońmy oczy!

Cywilizacja, technika, intensywna praca nie sprzyjają naszym narządom zmysłów, w tym szczególnie narządowi wzroku. 80 proc. pacjentów zgłaszających się do okulistów skarży się na podrażnienie oczu.

Dolegliwości są wielorakie: od zmęczenia, spadku ostrości widzenia, przez zaczerwienienie, szczypanie, uczucie ciała obcego pod powiekami, aż po łzawienie, światłowstręt i ból. Większość tych objawów jest związana z ergonomicznymi warunkami środowiska pracy.
Czynniki źle wpływające na nasz wzrok to przede wszystkim nieodpowiednie oświetlenie, warunki mikroklimatyczne w pomieszczeniu (zarówno klimatyzacja, jak i zbyt suche powietrze), promieniowanie, m.in. promienie X, UV, IR, ultradźwięki, zbyt długa praca przy komputerze, czytanie, prowadzenie pojazdów, palenie papierosów i dym nikotynowy. W niektórych przypadkach szkodliwe dla oczu może być także noszenie soczewek kontaktowych i stosowanie kosmetyków.
Uważa się, że bezpośrednim czynnikiem wywołującym dolegliwości jest zespół suchego oka (ZSO) – nieprawidłowość filmu łzowego wynikająca z niedoboru łez lub nadmiernego parowania, powodująca uszkodzenie powierzchni międzypowiekowej oka. W zależności od kryteriów diagnostycznych oraz badanej populacji – ZSO występuje u 5-35 proc. Konsekwencje to upośledzenie widzenia, wzrost podatności na infekcje, owrzodzenia oraz perforacja rogówki. mkr

Archiwum