8 lutego 2010

Z radomskiej delegatury

Mobilny punkt poboru krwi

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu otrzymało mobilny punkt poboru krwi. Nowoczesny pojazd, stworzony na bazie mercedesa, posiada cztery wygodne stanowiska do poboru krwi, agregat i specjalistyczną aparaturę. Jego zakup stał się możliwy dzięki pieniądzom z Ministerstwa Zdrowia.

Mobilny punkt poboru krwi został skonstruowany w radomskim salonie mercedesa. Zarówno producenci jak i pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa mówią, że to prawdziwe „cudeńko”.
– Ten nowoczesny „autokar” umożliwia bezpieczny pobór krwi w terenie. Dzięki temu będziemy mogli dotrzeć bez problemu w wiele miejsc – cieszy się Józef Waniek, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
w Radomiu. – To komfort pracy dla personelu oraz gwarancja wygody i bezpieczeństwa dla dawców.
Mobilne punkty trafiły również do Słupska i Kalisza. Podczas oficjalnego przekazania pojazdów (piątek 15 stycznia) minister zdrowia Ewa Kopacz zapewniła, że do 2014 r. takim pojazdem będzie dysponowało każde centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa w Polsce. Pieniądze na ich zakup pochodzą z resortu zdrowia.
– Taki samochód to marzenie każdego Centrum Krwiodawstwa – mówi Józef Waniek.
Jeszcze w tym roku mobilne punkty poboru krwi trafią do jednostek w Olsztynie, Krakowie, Lublinie i Zielonej Górze. Jeden taki pojazd z wyposażeniem kosztuje ponad 2,4 miliona złotych.

Plebiscyt na „Lekarza Roku”
„Echo Dnia” w Radomiu organizuje plebiscyt na najpopularniejszego lekarza regionu pod patronatem Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Głosy, tak jak w poprzednich latach, można oddawać na swojego ulubionego lekarza bez względu na jego wiek, staż pracy czy specjalizację.

Plebiscyt prowadzony przez radomską gazetę „Echo Dnia” cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Za pośrednictwem kuponów i SMS-ów wdzięczni pacjenci mogą podziękować swoim ulubionym, zaufanym medykom za pomoc, profesjonalizm, zaangażowanie, życzliwość i serce.
Nie ma znaczenia wiek lekarza, staż pracy, specjalizacja, czy miejsce zatrudnienia. Mogą to być medycy zatrudnieni
w szpitalach, ale także w ośrodkach zdrowia, przychodniach, hospicjach i gabinetach prywatnych. Ważne, by pracowali w placówkach w Radomiu, albo regionie radomskim.
Już 26 lutego wielki finał plebiscytu. Wtedy, podczas gali
w Teatrze Powszechnym w Radomiu, dowiemy się, kto zostanie Lekarzem Roku 2009 a także, kto jest najlepszym medykiem w regionie. Zwycięzcy otrzymają prestiżowe statuetki oraz dyplomy i gratulacje.
– To wspaniała akcja. W ten sposób każdy pacjent może wyrazić swą wdzięczność lekarzowi za poniesiony trud i poświęcenie. Wiele osób oddając swoje głosy dziękuje przedstawicielom tego niezwykle trudnego zawodu za uratowane życie – mówi Mieczysław Szatanek, przwodniczący Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.
W ubiegłym roku do redakcji wpłynęło blisko 16 tysięcy kuponów z nazwiskami zacnych lekarzy. Czytelnicy głosowali na 123 medyków, których docenili przede wszystkim za profesjonalizm, zaangażowanie i życzliwość.
Lekarzem Roku 2008 została Izabela Bober, lekarka z Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu. Rok wcześniej bezapelacyjnie wygrała Maria Cygan, również z radomskiego hospicjum.

Anna Nowak

Archiwum