19 kwietnia 2013

Badania lekarskie kierowców – zmiany

19 stycznia 2013 r. weszła w życie ustawa
o kierujących pojazdami (DzU nr 30/2011, poz. 151 z późn. zm.). Zmiany wprowadzone tą ustawą dotyczą także organizacji
ochrony zdrowia (rozdz. 12. i 13.).
Z Ewą Łagońską, dyrektorem
Departamentu Polityki Społecznej
i Zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego,
rozmawia Małgorzata Skarbek.

Co zmienia ustawa w sprawach dotyczących lecznictwa?
Z miany dotyczą czterech obszarów: ewidencji lekarzy uprawnionych do przeprowadzania badań lekarskich kierowców, ewidencji psychologów uprawnionych do badań w zakresie psychologii transportu, a także rejestru przedsiębiorców prowadzących pracownie psychologiczne oraz ewidencji jednostek organizacyjnych (podległych MON i ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych), które teraz także mogą prowadzić pracownie psychologiczne.
Do 18 stycznia 2013 r. rejestr lekarzy prowadzili wojewodowie, z chwilą wejścia w życie ustawy zadanie to przeszło w gestię marszałków województw, a rejestr został przekształcony w ewidencję. W naszym województwie zadania te realizowane są przez Departament Polityki Społecznej i Zdrowotnej (tel. 22-597-99-00, e-mail: zdrowie@mazovia.pl).
Zmianami tymi najbardziej zainteresowani są lekarze i psycholodzy uprawnieni do wykonywania badań z zakresu medycyny i psychologii transportu oraz podmioty prowadzące pracownie psychologiczne badające kierowców.

Jakie warunki musi spełniać lekarz ubiegający się o wpis do ewidencji?
Poza prawem wykonywania zawodu lekarza i co najmniej pięcioletnim stażem w zawodzie, lekarz musi posiadać specjalizację w zakresie medycyny transportu lub medycyny pracy albo inną specjalizację i dodatkowe szkolenie określone w przepisach rozporządzenia ministra zdrowia wydanego do tej ustawy. Ponadto nie może być skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowych lub przestępstwo popełnione przeciwko wiarygodności dokumentów. Lekarz ubiegający się o wpis do ewidencji ma obowiązek przedstawić dokumenty potwierdzające wszystkie wymienione uprawnienia oraz dowód uiszczenia opłaty za wpis.

Zapewne podobne warunki muszą spełniać psycholodzy ubiegający się o wpis do wspomnianej ewidencji?
Psychologiem uprawnionym do wykonywania badań w zakresie psychologii transportu jest osoba, która: posiada tytuł zawodowy magistra, uzyskany na kierunku psychologia; ukończyła z wynikiem pozytywnym podyplomowe studia w zakresie psychologii transportu na uczelni prowadzącej studia wyższe na kierunku psychologicznym; nie była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowych lub przestępstwo popełnione przeciwko wiarygodności dokumentów. Wszystkie uprawnienia muszą być potwierdzone wiarygodnymi dokumentami.

Czy zmienia się obecnie system rejestracji pracowni psychologicznych?
Prowadzenie pracowni psychologicznych wykonujących badania w zakresie psychologii transportu jest działalnością gospodarczą, w związku z tym wymaga uzyskania wpisu do rejestru przedsiębiorców prowadzących pracownie psychologiczne. Placówkę taką może zarejestrować przedsiębiorca: posiadający zestawy metod badawczych i urządzeń, określonych metodyką, oraz warunki lokalowe gwarantujące wykonanie badań psychologicznych, zgodnie ze standardami określonymi w metodyce; zatrudniający co najmniej jednego uprawnionego psychologa (lub sam nim będący); nigdy nieskazany prawomocnie za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowych lub przestępstwo popełnione przeciwko wiarygodności dokumentów – dotyczy to osoby fizycznej lub członków organów osoby prawnej. Wpis przedsiębiorcy do rejestru wymaga wniesienia opłaty.
Pracownie psychologiczne, działające w jednostkach organizacyjnych podległych ministrowi obrony narodowej i ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych oraz w jednostkach sektora finansów publicznych, są wpisywane do ewidencji marszałka województwa po otrzymaniu zawiadomienia od tych jednostek o rozpoczęciu działalności pracowni. Wpis jest bezpłatny.

Czy w związku z tymi zmianami wszyscy lekarze, psycholodzy i przedsiębiorcy dotychczas wykonujący badania muszą ponownie ubiegać się o uprawnienia?
Nie. Ustawa o kierujących pojazdami określa, że dotychczasowe wpisy do ewidencji uprawnionych lekarzy i ewidencji uprawnionych psychologów oraz do rejestru przedsiębiorców prowadzących pracownię psychologiczną zachowują ważność, ale wymagają aktualizacji danych. W związku z tym zwracamy się z prośbą do wszystkich osób i podmiotów już wpisanych do rejestrów o nadesłanie do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie aktualnych informacji.
W tym celu należy wypełnić i odesłać specjalnie przygotowaną ankietę, zamieszczoną na naszej stronie internetowej www.mazovia.pl, zakładka Polityka społeczna i zdrowotna. Znajdują się tam również szczegółowe informacje dotyczące wpisów do rejestrów, np. wysokość wymaganych opłat, miejsce i sposób złożenia dokumentów oraz druki wniosków o wpis i oświadczeń (do pobrania).
Należy także pamiętać, że wszystkie osoby i podmioty wpisane do wymienionych rejestrów mają obowiązek ciągłego i systematycznego aktualizowania danych.

Archiwum