15 października 2013

50 lat Szpitala Powiatowego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ostrowi Mazowieckiej

We wrześniu br. odbyła się w Ostrowi Mazowieckiej uroczystość poświęcona 50-leciu Szpitala Powiatowego im. Marii Skłodowskiej-Curie, połączona z obchodami 15-lecia odrodzonego samorządu powiatowego i 115-lecia tamtejszego Banku Spółdzielczego. Komitetowi honorowemu obchodów jubileuszu szpitala przewodniczył prof. Jan Dzieniszewski, wieloletni konsultant placówki z zakresu gastrologii. Szpital otrzymał sztandar ufundowany przez samorząd powiatowy.
Uroczystość zaszczycili swoją obecnością m.in. szef Kancelarii Prezydenta RP minister Jacek Michałowski, który w imieniu prezydenta wręczył pracownikom placówki medale „Za długoletnią pracę”, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski i wicemarszałek województwa mazowieckiego Krzysztof Strzałkowski, który w imieniu marszałka Adama Struzika przekazał przyznaną szpitalowi honorową odznakę Pro Mazovia, oraz dyrektor Mazowieckiego Oddziału NFZ Adam Twarowski. W obchodach uczestniczyli także: prorektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Adrian Chabowski i dziekan II Wydziału Lekarskiego WUM Marek Kuch, były wiceminister zdrowia, wiceprezes PTL Andrzej Włodarczyk (mimo zaproszenia nie przybył żaden przedstawiciel obecnego kierownictwa MZ), prezes Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego Jerzy Jurkiewicz, wieloletni konsultant w szpitalu z zakresu neurochirurgii. Byli przedstawiciele duchowieństwa, z ordynariuszem diecezji łomżyńskiej bp. Januszem Stepnowskim, samorządu lekarskiego, z prezesem NRL Maciejem Hamankiewiczem i prezesem ORL w Warszawie Mieczysławem Szatankiem, oraz liczni przyjaciele szpitala. Wojewoda Kozłowski określił placówkę w Ostrowi jako najlepszy szpital powiatowy na Mazowszu. Odbyło się także wręczenie medali warszawskiego samorządu lekarskiego: przyznawanych przez prezesa ORL w Warszawie Medali im. dr. Jerzego Moskwy oraz Medali im. prof. Jana Nielubowicza, które otrzymali Andrzej Sawoni i Roman Olszewski.
Szpital powstał w 1963 r., miał wtedy pięć oddziałów i 1652 łóżka. Przełomem w jego działalności było utworzenie w 1973 r. Zespołu Opieki Zdrowotnej, który powstał z połączenia szpitala, powiatowej przychodni obwodowej oraz powiatowej stacji pogotowia ratunkowego. W 1998 r. utworzono Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej, którego organem założycielskim jest powiat ostrowski.
Obecnie szpital ma dziesięć oddziałów, 228 łóżek, 27 poradni specjalistycznych. Zatrudnia 661 osób. W okolicznościowym, bardzo starannie przygotowanym na jubileusz, wydawnictwie przywołane są najistotniejsze dla rozwoju placówki wydarzenia, m.in.: wprowadzenie operacji laparoskopowych i pełnej nieinwazyjnej diagnostyki układu krążenia (1993 r.), uzyskanie certyfikatu akredytacyjnego Centrum Monitorowania Jakości w Krakowie i uruchomienie tomografu komputerowego (2003 r.), wdrożenie systemu zarządzania jakością zgodnie z normą ISO 9001:2000 (2005 r.), modernizacja pracowni diagnostyki obrazowej i wyposażenie jej w ultranowoczesny aparat RTG i nowe aparaty USG (2008 r.), uzyskanie Certyfikatu Akredytacyjnego (2010 r.), modernizacja kuchni i budowa bloku, w którym siedzibę ma stacja dializ, laboratorium, poradnia dla kobiet i apteka szpitalna (2011 r.).
Szpital w Ostrowi Mazowieckiej był wielokrotnie wyróżniany. W 2007 r. zajął I miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Szpitali w kategorii szpitali wojewódzkich i X miejsce w kategorii szpitali publicznych oraz uzyskał tytuł Bezpieczny Szpital 2007, w roku 2008 został wyróżniony tytułem Lidera Rynku. Następne nagrody to m.in. statuetka Złotej Perły Eskulapa za zajęcie I miejsca w drugiej edycji ogólnopolskiego konkursu medycznego – Perły Medycyny 2008, wyróżnienie w kategorii Medycyna w VI konkursie Mazowiecka Firma Roku (2008) oraz tytuł Lider Zmian w Ochronie Zdrowia 2013 w kategorii zarządzanie bezpieczeństwem pacjentów.
Od 2007 r. dyrektorem szpitala jest chirurg Andrzej Sawoni, pełniący aktualnie również funkcje skarbnika Naczelnej Rady Lekarskiej i Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.

Ewa Gwiazdowicz-Włodarczyk

Archiwum