3 listopada 2013

HCV zawsze groźny

Wirusowe zapalenie wątroby typu C zostało uznane przez Światową Organizację Zdrowia za jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych. – Jeżeli nie zostaną podjęte szybkie i zdecydowane działania mające na celu zdiagnozowanie jak największej liczby zakażonych, w ciągu najbliższych 20 lat dojdzie do licznej manifestacji późnych następstw WZW typu C – twierdzi prof. Waldemar Halota, przewodniczący Polskiej Grupy Ekspertów HCV, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego. – WHO przewiduje, że około 3 proc. populacji świata jest zakażonych wirusem HCV. Każdego roku grupa ta zwiększa się o kolejne 3-4 mln ludzi.
Szacunki Polskiej Grupy Ekspertów HCV, wykonane na podstawie badań epidemiologicznych przeprowadzonych w 2009 r., mówią, że liczba zakażonych w naszym kraju może wynosić około 730 tys. osób, tj. 1,9 proc. populacji. Większość z nich pozostaje niezdiagnozowana. Duże rozprzestrzenienie się wirusa, brak czynnej profilaktyki, czyli szczepionki, oraz właśnie niski odsetek osób zdiagnozowanych powodują, że tak gwałtownie rośnie liczba nosicieli.
Sytuacja w Polsce jest wyjątkowo zła, ponieważ brakuje rozwiązań systemowych, które umożliwiłyby lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej nieodpłatne zlecanie testów w kierunku wirusowego zapalenia wątroby C. Badania te można wykonywać w większości laboratoriów analitycznych w kraju, kosztują około 30 zł. Prof. Halota podkreśla, że ogromnie ważne jest zachęcanie wszystkich do wykonywania testu, jak również edukacja społeczna, uświadamiająca zagrożenia.

mkr

Archiwum