15 listopada 2015

Wspomnienie

Barbara Langda-Klawe
(1927-2015)

6 marca 2015 r. zmarła w Bydgoszczy dr med. Barbara Langda-Klawe, chirurg dziecięcy, wieloletni ordynator Oddziału Chirurgii Dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej Dziecięcej w Warszawie („Omegi”), członek honorowy Polskiego Towarzystwa Chirurgii Dziecięcej, działaczka izb lekarskich, więzień obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Miałyśmy szczęście i zaszczyt pracować na Oddziale Chirurgii Dziecięcej Szpitala „Omega” pod kierunkiem dr Barbary Klawe jako Jej asystentki. Była nie tylko wspaniałym lekarzem chirurgiem i nauczycielem, ale również przyjacielem każdej z nas. Pomagała nam zarówno w sprawach zawodowych, jak i w rozwiązywaniu problemów osobistych. Każdemu pracownikowi chętnie spieszyła z pomocą w każdej trudnej sytuacji.
Była dla nas wzorem godnym naśladowania: troskliwa i bezinteresowna w stosunku do pacjentów, uczciwa, prawa, życzliwa ludziom, a przy tym zawsze uśmiechnięta, pełna optymizmu, zachowująca spokój i opanowanie w każdej sytuacji. Podziwialiśmy Ją za niezwykłą elegancję i takt. Szanowała i starała się zrozumieć innych ludzi. Nikomu nie zwracała uwagi publicznie. Winnego prosiła do swojego gabinetu. Jeśli Jej nie przekonał do swoich racji, kończyła rozmowę stanowczą prośbą, żeby tak więcej nie postępował.
Była uczennicą wybitnego chirurga prof. dr. med. Jana Kossakowskiego, pioniera chirurgii dziecięcej w Polsce. Często podkreślała, że Jej celem życiowym, poza leczeniem chorych, jest wykształcenie jak największej liczby chirurgów dziecięcych. Dbała o nasz rozwój, wysyłając nas na staże zarówno w kraju, jak i zagranicą. Pod Jej kierunkiem pięć osób uzyskało II stopień specjalizacji w zakresie chirurgii dziecięcej, trzy – I stopień.
Mimo trudnych warunków, w których musieliśmy pracować, uzyskiwaliśmy bardzo dobre wyniki leczenia. Była zręcznym chirurgiem, z łatwością podejmującym brzemienne w skutki decyzje. Wprowadzała nowe metody leczenia i pozwalała nam wykorzystywać wiedzę zdobytą podczas staży w innych ośrodkach. O każde ciężko chore dziecko dbała sama, odwiedzając je kilka razy w ciągu doby. Na oddziale potrafiła stworzyć miłą atmosferę i skupić wokół siebie zgrany zespól lekarzy.
Nigdy nie zapomnimy organizowanych przez Nią spotkań towarzyskich w Słomczynie pod Warszawą, gdzie bywaliśmy z całymi rodzinami. Były to pełne uroku przerywniki w naszej ciężkiej pracy.
Dr Barbara Klawe już w okresie studiów podjęła pracę pod kierunkiem dr. Feliksa Kanabusa w szpitalu na Żoliborzu, przy ul. Felińskiego. Po aresztowaniu dr. Kanabusa z powodu jego związków z AK została sama na oddziale. W tej trudnej sytuacji pomagał Jej często prof. Kossakowski.
Po otwarciu w 1956 r. Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Dziecięcej w Warszawie była zastępcą dr. Kanabusa, ordynatora Oddziału Chirurgii Dziecięcej. W roku 1976 została ordynatorem oddziału i pełniła tę funkcję aż do chwili przejścia na emeryturę w 1993.
Była autorem wielu ciekawych prac naukowych. W 1965 r., pod kierunkiem prof. Kossakowskiego, obroniła pracę pod tytułem „Ocena bezpośrednich i odległych wyników leczenia operacyjnego niezstąpionych jąder zmodyfikowaną metodą Longard-Lovy” i uzyskała tytuł doktora medycyny.
Przez całe życie związana była z Warszawą. Ostatnie lata, z powodu ciężkiej choroby, spędziła w Bydgoszczy, pod troskliwą opieką syna, synowej oraz trzech wnuków. Spoczęła na Cmentarzu Nowofarnym w Bydgoszczy, przy ul. Artyleryjskiej.
Z wielkim żalem żegnaliśmy Panią dr Klawe w chwili Jej odejścia na emeryturę. Obecnie z bólem żegnamy Ją na zawsze. Dziękujemy Jej za wszystko. Cześć Jej pamięci! Niech spoczywa w zasłużonym spokoju.

Barbara Wójcik,
Helena Laskowska,
Halina Jedlińska-Bień,
Barbara Ryszkiewicz-Gąsiorowska

Archiwum