15 grudnia 2015

Wydarzenia

Z prawem wykonywania zawodu… pamiętając o prof. Janie Nielubowiczu

„Prawo wykonywania zawodu lekarza” i „Prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty” to dla młodych medyków przepustka do lekarskiego grona i odpowiedzialnej, samodzielnej pracy z pacjentem. Uroczyste wręczenie dokumentów odbyło się 7 listopada 2015 r., a w szeregi członków OIL w Warszawie wstąpiło 469 lekarzy i 133 lekarzy dentystów.
Z okazji 100. rocznicy urodzin prof. Jana Nielubowicza (1915–2000) okolicznościowy program poświęcono przypomnieniu postaci patrona OIL w Warszawie. Podczas uroczystości odbyła się projekcja filmu biograficznego o prof. Nielubowiczu, przygotowanego przez Sekcję Historyczną OIL (we współpracy z agencją dziennikarską INFO). Młodzi medycy mieli okazję poznać sylwetkę i dokonania wybitnego chirurga, prekursora polskiej transplantologii. Także podczas sesji wspomnieniowej bardzo serdecznie, z emocjami mówili o Profesorze Jego bliscy – członkowie rodziny, współpracownicy, uczniowie. Przypominali zdarzenia, cytaty, anegdoty, kreśląc wizerunek niezwykle ciekawej postaci – naukowca, lekarza bliskiego pacjentom, humanisty i poligloty, wymagającego i surowego przełożonego, dbającego o swoich uczniów nauczyciela, a przede wszystkim mądrego i obdarzonego poczuciem humoru, odpowiedzialnego za innych człowieka.
– Ojciec nalegał, żebym w życiu nie tracił czasu – wspominał Wojciech Nielubowicz. – Dlatego zachęcam państwa do podejmowania dobrych zawodowych decyzji w kwestii egzaminów, specjalizacji.
Prof. Mieczysław Szostek mówił o patriotyzmie Profesora, który wyrażał się przede wszystkim w pracy na rzecz polskiej medycyny, wykorzystywaniu zdobytej w kraju wiedzy.
– Nie uczył nas faktów, uczył nas myśleć – prof. Tadeusz Tołłoczko, były rektor Akademii Medycznej w Warszawie (dziś WUM) podkreślał, jak wielką wagę Profesor przykładał do procesu kształcenia.
– Pytał studentów, czy na pewno chcą być lekarzami – prof. Marek Krawczyk, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przypominał, że prof. Nielubowicza martwiło, iż wielu młodych wybiera studia medyczne nie z powołania, lecz dla oczekiwanych zarobków.
O spotkaniu z prof. Nielubowiczem podczas stypendium w Kanadzie opowiadał prof. Jacek Szmidt. Wspominał, jak Profesor zaskakiwał kanadyjskich lekarzy i studentów znajomością języków obcych, manierami, ale przede wszystkim wiedzą medyczną.
– To naprawdę wielka postać. Pamiętajcie o takich osobach – Konstanty Radziwiłł, senator RP (a od 16.11.2015 minister zdrowia), bez wątpliwości potwierdzał, że choć nie jest chirurgiem, uważa się za ucznia prof. Nielubowicza.
Krzysztof Madej przywołał sprowokowaną przez siebie rozmowę z Profesorem na temat rodzajów szlachectwa: urodzenia, wiedzy, ducha i pieniądza. Od prof. Nielubowicza usłyszał, że „jest jeszcze jedno: szlachectwo krytycyzmu”.
– Życzę państwu, abyście mieli szefów ze szlachectwem krytycyzmu – zwrócił się do młodych lekarzy.
Prof. Jerzy Polański podkreślił, że prof. Nielubowicz potrafił być krytyczny również wobec siebie.
O maksymach umieszczonych w sali konferencyjnej kliniki Profesora: „Myśl mądrze i czyń dobro” i „Godnie znoś sukcesy bliźniego”, przypomniał prof. Sławomir Nazarewski, kierujący Kliniką Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej WUM. Życzył, by towarzyszyły w pracy młodym lekarzom.
Przesłanie, aby czynić dobro, stało się impulsem do założenia fundacji pomagającej dzieciom przez siostrzeńca Profesora, Macieja Formanowicza.
Prof. Nielubowicz interesował się sprawami odrodzonego samorządu, był orędownikiem izb lekarskich.
– Dla nas, tworzących samorząd, był autorytetem – powiedział Andrzej Sawoni, prezes ORL w Warszawie. Podsumowując dyskusję, przypomniał słowa Profesora: „Medycyny można się nauczyć, ale lekarzem trzeba się urodzić”. 100 lat temu urodził się wielki lekarz Jan Nielubowicz – dodał.
Po programie okolicznościowym prezes ORL w Warszawie odebrał przyrzeczenia od lekarzy spoza Polski. Sześciu młodym medykom, którzy uzyskali najlepsze wyniki egzaminu końcowego w roku akademickim 2014/2015, wręczono nagrody im. prof. Władysława Szenajcha, a sylwetkę zasłużonego pediatry przypomniała prof. Zofia Rajtar-Leontiew. Wśród wyróżnionych była lekarz dentysta Klaudia Masłowska, która powiedziała „Pulsowi”: – Otrzymanie „Prawa wykonywania zawodu” to szczególny moment. Przez pięć lat studiów uczyłam się teorii, ale to staż, który odbyłam w Mazowieckim Centrum Stomatologii, pozwolił na praktyczne przygotowanie do zawodu, nauczyłam się tam bardzo dużo. To najlepsze miejsce, gdzie mogłam trafić, i myślę, że wykorzystałam ten czas w stu procentach. Chciałabym rozpocząć specjalizację z chirurgii stomatologicznej.
Aktem kończącym uroczystość było wręczenie dokumentów PWZ. Prof. Piotr Zaborowski zwrócił się do młodych medyków, aby szanowali swoją niezależność, byli otwarci na to, co ich otacza, kochali pacjentów i szukali mentorów. Przykład prof. Nielubowicza pokazuje, jak jeden człowiek może wiele znaczyć w życiu tak wielu innych osób i nie ze względu na stanowisko, ale to, jaki jest.
– Nie był profesorem za zamkniętymi drzwiami gabinetu, ale kimś, do kogo można było przyjść i porozmawiać. To był człowiek kochający ludzi. Chciałabym mieć takich nauczycieli – powiedziała „Pulsowi” Joanna Kacik, rozpoczynająca samodzielną lekarską drogę, przygotowująca się do specjalizacji z pediatrii. Zainteresowana postacią Jana Nielubowicza, uczestniczyła w produkcji filmu. – Mam nadzieję, że przesłanie Profesora trafi do młodych lekarzy, których On szczególnie cenił i widział w nich kontynuatorów swojej pracy.

Anetta Chęcińska


W stulecie urodzin prof. Jana Nielubowicza

Od października 2015 r., w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego została odsłonięta tablica poświęcona wybitnemu chirurgowi i pionierowi polskiej transplantologii. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz uczelni i pracownicy kliniki, byli współpracownicy i uczniowie Profesora, Jego najbliżsi – syn Wojciech Nielubowicz z małżonką, oraz goście. Okręgową Radę Lekarską w Warszawie reprezentował prezes Andrzej Sawoni. Autorem umieszczonej na tablicy płaskorzeźby – wizerunku prof. Jana Nielubowicza, jest Krzysztof Madej, uczeń Profesora.

ach

Archiwum