19 października 2016

Goniec Medyczny

Nieczytelne recepty

Narodowy Fundusz Zdrowia skontrolował apteki i większości wytknął, że nie mają prawa realizować druków, których nie da się odczytać. – Bijemy się w pierś. Rzeczywiście zdarza nam się pisać niewyraźnie – przyznaje na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Koniec z lekarskim niewolnictwem?

Mam kolegę, który na zasadzie wolontariatu robił specjalizację z anestezjologii i co miesiąc płacił szpitalowi 500 zł tylko za to, że mógł dotknąć pacjenta – mówi w wywiadzie dla „Rz” Damian Patecki z Porozumienia Rezydentów. MZ zapowiada zmiany w systemie kształcenia lekarzy.

W kolejce krócej zaledwie o trzy dni

Prof. Sergiusz Nawrocki, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii ŚUM w Katowicach, przyznał, że zielona karta zaledwie o trzy dni skróciła czas oczekiwania chorego z nowotworem na rozpoczęcie leczenia. Z punktu widzenia klinicznego tak nieznaczne skrócenie czasu oczekiwania na leczenie onkologiczne nie ma żadnego znaczenia.

Wzrok lekarza

Prowadzący działalność gospodarczą lekarz nie odliczy wydatków na operację wzroku, nawet jeśli bez niej nie jest w stanie przeprowadzać zabiegów (sic!). Autorowi takiej interpretacji przepisów, dyrektorowi Izby Skarbowej w Łodzi, życzymy dużo zdrowia.

Krztusiec w Polsce

W 2015 r. na krztusiec zachorowało 4,9 tys. osób, ponad dwa razy więcej niż w 2014. Tylu przypadków zachorowań nie było od co najmniej dekady. Z danych zebranych przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, agencję Unii Europejskiej, wynika, że w 2015 r. w całej UE zgłoszono 2198 przypadków różyczki, z tego 2029 w… Polsce.

Brutalny napad w Niemczech

Lekarz w Troisdorf (Niemcy) został zaatakowany w swoim gabinecie przez troje imigrantów, grożono mu nożem. Jego żona lekarka, wykonująca w tym czasie zabieg operacyjny, została uderzona w twarz. Prokuratura wypuściła jednak sprawców napadu na wolność (!).

Goniec Medyczny” jest elektronicznym biuletynem informacyjnym, wysyłanym bezpłatnie trzy razy w tygodniu pod blisko 100 tys. adresów poczty elektronicznej polskich lekarzy i innych profesjonalistów medycznych – użytkowników portalu edukacyjnego Esculap (www.esculap.com). Dostęp do wszystkich materiałów i usług w Esculapie jest bezpłatny, przy pierwszej wizycie wymagane jest jedynie wybranie własnego loginu i hasła. ■

                                                                                                                        Lek. Jarosław Kosiaty

redaktor naczelny Esculapa

e-mail: redakcja@esculap.pl

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum