10 października 2014

Z Delegatury Radomskiej

Centrum onkologiczne w Radomiu już otwarte!

Obiecywana przez ministra zdrowia szybka ścieżka onkologiczna stanie się tutaj rzeczywistością – zapowiada dr Maciej Chwaliński, dyrektor medyczny Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej. Uruchomiona we wrześniu placówka ma docelowo przyjmować rocznie około 20 tys. pacjentów.
– Wreszcie jesteśmy gotowi! – tak rozpoczął uroczystą inaugurację COZR dr hab. n. med. Igal Mor, urolog, przedstawiciel inwestora. Jego radości trudno się dziwić, ponieważ prace trwały znacznie dłużej niż planowano. Początkowo zapowiadano przyjęcie pierwszych pacjentów wiosną 2014 r.
Na razie centrum będzie świadczyło głównie usługi diagnostyczno-zabiegowe. – Chcemy postawić na rzetelną, kompleksową i szybką diagnostykę osób z podejrzeniem nowotworu oraz z rozpoznaną chorobą, by jak najskuteczniej wdrożyć leczenie chirurgiczne, które w wielu przypadkach jest podstawą w walce z nowotworem – wyjaśnia dr n. med. Maciej Chwaliński, specjalista chirurg onkolog, który objął stanowisko dyrektora medycznego COZR. – Posiadamy sprzęt najnowszej generacji, niekiedy unikalny w skali Polski, co pozwoli zaplanować proces leczenia co do dnia, a nawet godziny. Szybka ścieżka onkologiczna stanie się u nas rzeczywistością.
Centrum jest wyposażone w nowoczesne urządzenia pozwalające na wykonywanie tomografii komputerowej (PET), endoskopii, rezonansu magnetycznego, mammografii, histopatologii i diagnostyki obrazowej. Powstał także blok operacyjny i Oddział Intensywnej Opieki Medycznej.
Wysokiej jakości sprzęt będzie wsparciem dla grupy znakomitych specjalistów zatrudnionych przez radomską placówkę. – Dysponujemy doświadczonymi zespołami: urologów z renomowanych ośrodków z Krakowa i Warszawy, ginekologów z Centrum Onkologii w Warszawie, chirurgów z co najmniej 20-letnim doświadczeniem w onkologii – wylicza dr Chwaliński.
Zatrudnienie znalazło w COZR 11 lekarzy, ale liczba ta ma się szybko zwiększyć, przynajmniej czterokrotnie. Oczywiście pod warunkiem podpisania kontraktu z NFZ. – Mam nadzieję, że tak się stanie – mówił podczas otwarcia dr Igal Mor.
A jeśli NFZ odmówi? – Mamy skromny fundusz na leczenie pacjentów w początkowym okresie. Chciałbym jeszcze raz zapewnić, że żaden chory na nowotwór nie zapłaci u nas nawet złotówki – podkreśla współwłaściciel radomskiej placówki. Wniosek do NFZ miał zostać skierowany w połowie września.
W drugim etapie, którego zamknięcie przewidziane jest na koniec III kwartału 2015 r., zostanie zagospodarowany pobliski zabytkowy pałacyk. W obiekcie i dobudowanym do niego pawilonie będą się mieścić m.in. oddziały chemioterapii i radioterapii.

Nie ulega wątpliwości, że COZR to bardzo potrzebna inwestycja. Świadczą o tym statystyki Krajowego Rejestru Nowotworów, z którego wynika, że blisko 73 tys. mieszkańców Radomia grozi nowotwór, a prawie 55 tys. może umrzeć z powodu tej groźnej choroby.
Uruchomienie placówki cieszy również prezydenta miasta Andrzeja Kosztowniaka. – To trochę poprawi sytuację naszego regionu. Do tej pory mieliśmy bowiem jeden z najgorszych wskaźników liczby łóżek szpitalnych w stosunku do liczby mieszkańców – na 10 tys. przypada zaledwie 65 łóżek – zaznacza prezydent Radomia.

Rafał Natorski

Granty Fundacji Polpharmy

W 12. konkursie dla ubiegających się o finansowanie dla projektów badawczych z zakresu medycyny i farmacji, organizowanym przez Naukową Fundację Polpharmy, główny grant, w wysokości 325 tys. zł, otrzymało Uniwersyteckie Centrum Interwencyjnych Terapii Ostrego Udaru Mózgu (CITO) ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, kierowane przez prof. Agnieszkę Słowik.

Tematem projektu, nad którym będą pracować dwa ośrodki leczenia udaru mózgu, jest pytanie: „Czy wdrożenie nowatorskiej struktury organizacyjnej, dedykowanej terapii ostrego udaru mózgu, poprawi skuteczność leczenia tej choroby?”. Ośrodkiem referencyjnym dla CITO został Oddział Udarowy II Kliniki Neurologii Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Polpharma przyznała także nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Prac Magisterskich Wydziałów Farmaceutycznych PTF w roku akademickim 2012/2013. Nagrodę I stopnia otrzymała mgr Joanna Sajkowska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego za pracę na temat: „Poszukiwanie powiązań pomiędzy wariantami polimorficznymi wybranych genów a parametrami gospodarki kostnej i układu sercowo-naczyniowego. Molekularna analiza niektórych kompleksów witaminy D3”.

mkr

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum