15 października 2014

Dla smakoszy

Dariusz Hankiewicz

Jesień powitała nas urokiem złotych liści i bogactwem owoców. Ale i, z powodu jednego człowieka, mnóstwem jabłek na polskich straganach. A właściwie, czy zastanawialiście się, co to są jabłka i skąd się u nas wzięły? Według mitologii greckiej jabłoń stworzyła bogini Ziemi Gaja. To pierwsze drzewo dawało złote owoce nieśmiertelności i rosło w ogrodzie strzeżonym przez trzy Hesperydy oraz stugłowego smoka Ladona. Gaja podarowała jabłka z tej jabłoni Herze z okazji jej ślubu z Zeusem. Według mitologii rzymskiej bogini Pomona miała swoją świątynię i kapłanów, a jabłka należały do jej ulubionych owoców. Dla Rzymian jabłko było też symbolem wiecznego życia i zaświatów, a więc końca życia doczesnego, stąd zwrot „ab ovo usque ad mala” – od jaja (początku życia) do jabłka (końca życia). Celtowie świat pozagrobowy nazywali Avalonem, czyli Wyspą Jabłek. Zmarli dostawali się tam, płynąc na zachód łodzią. Na Avalonie leżała Równina Szczęścia (Mag Mell), na środku której rosła cudowna jabłoń, jednocześnie pokryta liśćmi, kwiatami i owocami. Jej owoce dawały życie i młodość. W kulturze nordyckiej złote jabłka Iduny, spożywane przez bogów w Asgardzie, także zapewniały wieczną młodość (tak jak nektar i ambrozja w mitologii greckiej).
W kulturze chrześcijańskiej jabłko, które wiązało się z pogańskimi rytuałami płodności, było symbolem pokusy i pożądania. Co w związku z jabłkiem nabroiła niejaka Ewa, wiemy z Biblii. Według legendy chrześcijańskiej (niepochodzącej z Biblii) wypukła chrząstka na męskiej szyi pojawiła się dlatego, że pierwszemu mężczyźnie, czyli Adamowi, utkwił w gardle kawałek owego zakazanego owocu. Stąd popularna nazwa: jabłko Adama. To dowód, że jabłka rosły już w raju. Mając na względzie ich wielowiekową historię, zaktualizowaną przez współczesną politykę, zdecydowałem się przedstawić przepis na danie właśnie z jabłek. Wszyscy znamy jabłka z ryżem i śmietaną, pewnie ze 100 rodzajów szarlotki, różne wersje zapiekanych jabłek w cieście. Ja chciałbym zaproponować jabłka na sposób wytrawny. Tak naprawdę to przystawka na ciepło. A wykonanie niemal ekspresowe.

Składniki:
 • 4 kwaśne jabłka (twarde i chrupiące!)
 • 1/2 cytryny
 • 10 dkg sera brie (lub camembert z zielonym pieprzem)
 • gałka muszkatołowa (4 szczypty mielonej)
 • 1/2 łyżeczki granulowanego czosnku
 • 2 łyżki białego wytrawnego wina
 • 4 duże plastry szynki dojrzewającej (np. prosciutto, serrano lub szwarcwaldzkiej)

Wykonanie:
Jabłka umyć, odkroić górną część, wykroić gniazda nasienne, oprószyć gałką i czosnkiem, skropić sokiem z cytryny. Napełnić jabłka kawałkami sera, skropić winem, owinąć plastrami szynki i przypiąć je wykałaczkami. Piec ok. 20 minut w temperaturze 190 stopni. Oczywiście jeść na ciepło.

PS Dlaczego tak nazwałem tę przystawkę? Pomyślcie… Smacznego! I jedzmy jabłka!

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum