13 lutego 2017

Iłża – tradycja lecznictwa

Z Delegatury Radomskiej

Niewiele polskich miast może pochwalić się tak bogatą tradycją lecznictwa – pierwszy zalążek szpitala utworzył tutaj w 1448 r. biskup krakowski Zbigniew Oleśnicki. Był to przytułek dla chorych  przy kościele Świętego Ducha. Choć minęło ponad 500 lat, problemy dzisiejszego szpitala w Iłży są podobne do tych, z którymi zmagała się średniowieczna placówka, i wynikają przede wszystkim z permanentnego braku pieniędzy.

2016 okazał się kolejnym rokiem, który Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej – Szpital w Iłży zakończył stratą finansową około 580 tys. zł. Powody? Jak zawsze te same, czyli rosnące koszty funkcjonowania oraz zbyt niska wycena punktów kontraktowych przez NFZ i wypracowane nadwykonania, za które SPZZOZ nie może doczekać się zwrotu pieniędzy. Złe wyniki finansowe niepokoją władze powiatu radomskiego, czyli organu założycielskiego iłżeckiego szpitala. – Trzeba pamiętać, że stoimy przed ważnymi decyzjami dotyczącymi wydatkowania środków finansowych na dostosowanie ośrodków zdrowia do wymogów unijnych. Data graniczna to 31 grudnia 2017 r. i nie zanosi się, żeby została przesunięta. Dlatego zleciliśmy audyt finansowo-medyczny niezależnej firmie eksperckiej – tłumaczył niedawno Leszek Margas, wicestarosta radomski. Raport pokontrolny miał być przygotowany do końca grudnia. Gdy oddawaliśmy ten numer „Pulsu” do druku, wnioski audytorów nie zostały jeszcze upublicznione. Władze powiatu i szefostwo SPZZOZ mają również nadzieję, że placówka zostanie zakwalifikowana przez NFZ do systemu szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, czyli tzw. sieci szpitali. To najnowszy pomysł rządu na poprawę sytuacji finansowej służby zdrowia, a lecznice, które trafią na listę (pierwszy wykaz ma zostać opublikowany do 31 marca), będą miały gwarantowaną umowę z NFZ.

Rewolucja informatyczna

Mimo kłopotów finansowych szpital w Iłży stara się sprostać wyzwaniom nowoczesności. Do największych inwestycji w ostatnich latach (wartości 2,7 mln zł) należy realizacja kompleksowego projektu informatyzacji placówki, którego celem była nie tylko poprawa jakości leczenia, ale również ograniczenie kosztów działalności. Dzięki niej lekarze mają ciągły dostęp do bazy leków, wyników badań oraz elektronicznej dokumentacji medycznej pacjentów, mogą też prowadzić z nimi zdalną konsultację. Chorzy natomiast e-mailowo albo SMS-em informowani są o terminie wizyty u specjalisty. Dzięki dotacji ze Starostwa Powiatowego i iłżeckiego magistratu udało się wybudować długo oczekiwany parking dla pacjentów i pracowników. Obiekty SPZZOZ przeszły też w ostatnich latach termomodernizację. Szpital wzbogacił się także o sporo nowoczesnych urządzeń medycznych. W ramach iłżeckiego SPZZOZ działa też jeden z nielicznych w regionie radomskim zakładów opiekuńczo-leczniczych, który dysponuje 40 łóżkami dla osób wymagających stałego nadzoru lekarskiego, profesjonalnej pielęgnacji i rehabilitacji.

Współczesność z tradycjami

W placówce pracuje obecnie blisko 300 osób, z czego 230 jest zatrudnionych na etatach. W iłżeckim SPZZOZ jest pięć oddziałów: chirurgii ogólnej (28 łóżek), chorób wewnętrznych (42 łóżka, w tym cztery łóżka intensywnej opieki medycznej), ginekologii i położnictwa z opieką nad noworodkiem (26 łóżek, w tym jedno łóżko IOM, 14 łóżek dla noworodków, dwa inkubatory), pediatrii (27 łóżek, w tym dwa łóżka IOM), anestezjologii i intensywnej terapii (trzy łóżka) oraz wspominany już zakład opiekuńczo-leczniczy. Szpital ma blok operacyjny, pracownię RTG i USG, pracownię endoskopową oraz bank krwi. W ramach SPZZOZ działają również dwie poradnie, w których pacjentów przyjmują lekarze wielu specjalności. Dzisiejszy szpital kontynuuje tradycje placówki wybudowanej na początku XX w., przede wszystkim ze składek społeczników, m.in. inicjatora przedsięwzięcia, sędziego Karola Gartnera, który przekazał na ten cel 3 tys. rubli. Obiekt był kilkakrotnie rozbudowywany, główny budynek obecnego SPZZOZ oddano do użytku 19 lipca 1982 r. ■

Rafał Natorsaki

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum