21 kwietnia 2017

Z Mazowsza

Międzynarodowy Dzień Implantu Ślimakowego

25 lutego 2017, w 60. rocznicę pierwszej w świecie operacji wszczepienia implantu ślimakowego, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Implantu Ślimakowego.

W Polsce pierwszą operację przywracającą słuch osobie niesłyszącej za pomocą implantu ślimakowego wykonał 16 lipca 1992 r., czyli 25 lat temu, prof. Henryk Skarżyński. Dzień później implant ślimakowy po raz pierwszy w Polsce otrzymało niesłyszące dziecko. Prof. Henryk Skarżyński nie tylko dał szansę i nadzieję tysiącom niesłyszących pacjentów, ale także rozpoczął realizację programu leczenia całkowitej głuchoty w naszym kraju. Zabieg wszczepienia implantu był przełomem w polskiej otochirurgii. Jego niepowodzenie oznaczałoby zaniechanie realizacji programu na kolejne lata, sukces stanowiłby niezwykły impuls dla rozwoju otochirurgii, audiologii, rehabilitacji i wczesnej diagnostyki wad słuchu u noworodków. W niezwykle złożone, wielospecjalistyczne przedsięwzięcie włączyli się lekarze, psycholodzy, logopedzi, pedagodzy, inżynierowie i audioprotetycy. Przygotowania do pionierskiej operacji wszczepienia implantu osobie niesłyszącej trwały dwa lata. Dzięki temu, że pierwsze operacje się powiodły, rozpoczęto realizację programu implantów ślimakowych, a następnie cały program nowoczesnej otochirurgii i audiologii. Prof. Skarżyński doprowadził do powstania placówek medycznych o międzynarodowej dziś sławie – Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu, pod opieką którego pozostaje ponad 5 tys. użytkowników implantów słuchowych. W IFiPS zrealizowano ponad 400 tys. procedur chirurgicznych. W ciągu ponad 20 lat wprowadzono do codziennej praktyki blisko 200 nowych programów klinicznych, w tym praktycznie wszystkie innowacyjne rozwiązania dotyczące implantologii w otochirurgii. Polscy pacjenci korzystają z najnowszych technik jako pierwsi lub jedni z pierwszych w świecie. IFiPS to także prestiżowe centrum dydaktyczno-szkoleniowe, do którego przyjeżdżają lekarze ze wszystkich kontynentów, aby uczyć się technik chirurgicznych i procedur medycznych opracowanych przez prof. Henryka Skarżyńskiego. Obchody 25. rocznicy pierwszego wszczepienia implantu ślimakowego będą trwały przez cały rok 2017 i obejmą wiele spotkań naukowych i imprez artystycznych.

 rk

 Naprotechnologia w Warszawie

Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył 300 tys. zł na realizację „Programu wsparcia leczenia niepłodności mieszkańców województwa mazowieckiego metodą naprotechnologii na lata 2017–2019”.

Główne założenie projektu to zapewnienie osobom bezskutecznie starającym się o potomstwo wsparcia leczenia niepłodności metodą naprotechnologii. Program będzie realizowany w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim. Warunkami uczestnictwa są m.in. stwierdzona niepłodność lub nieskuteczne, zgodne z zaleceniami i standardami praktyki lekarskiej, leczenie niepłodności w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie do programu oraz potwierdzenie płacenia podatków na terenie województwa mazowieckiego. Program przeznaczony jest dla mieszkańców w wieku 18–40 lat w przypadku kobiet oraz 18–65 lat w przypadku mężczyzn. Będzie realizowany przez placówkę dwuetapowo. Skorzysta z niego około 120 par. Podczas pierwszego etapu prowadzona będzie akcja informacyjna oraz rekrutacja uczestników. Drugi etap zakłada działania edukacyjno-diagnostyczne.

Delegat krajowy w EBJIS

Decyzją Zarządu Europejskiego Towarzystwa Infekcji Kostno-Stawowych (European Bone and Joint Infection Society) dr hab. n. med. Ireneusz Babiak został polskim przedstawicielem w EBJIS.

EBJIS to międzynarodowe towarzystwo naukowe promujące wiedzę, badania naukowe, praktykę kliniczną oraz wymianę międzynarodową w dziedzinie infekcji układu kostno-stawowego. Dr hab. n. med. Ireneusz Babiak – adiunkt w Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu – od roku 1997 kierował Oddziałem Zapaleń Kości. Od 2003 jest członkiem EBJIS. Opracował i wdrożył w Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu WUM algorytm leczenia zakażeń endoprotez stawów. W latach 2005 i 2008 razem z konsultantem krajowym w dziedzinie ortopedii i traumatologii oraz prezesem PTOiTr brał udział w opracowaniu i wydaniu „Zasad profilaktyki, rozpoznawania i leczenia nieswoistych zakażeń kości i stawów” obowiązujących w polskiej ortopedii.

 pk

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum