12 września 2017

Goniec Medyczny

Dyżury w trakcie rezydentury

Ministerstwo Zdrowia proponuje, aby samodzielny dyżur w ramach umowy rezydenckiej można było odbywać po otrzymaniu zgody kierownika specjalizacji i tylko w akredytowanej jednostce macierzystej.

Data końca recept papierowych

Zgodnie z nowymi przepisami papierowe recepty mogą być wystawiane do 31 grudnia 2019 r.

Obowiązek dla nałogowych palaczy?

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych apeluje o wprowadzenie obowiązku darmowej tomografii płuc dla palaczy, którzy mają więcej niż 55 lat i tkwią w nikotynowym nałogu ponad 35 lat. Specjalny raport w tej sprawie trafił już do resortu zdrowia.

Poza kolejnością

Działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych uzyskają prawo do korzystania m.in. z wizyt u lekarza specjalisty poza listą oczekujących. Nie będą też musieli stać w kolejce w aptece.

Polscy chirurdzy

Urządzenie do małoinwazyjnego zamykania żył i proteza wewnątrznaczyniowa COLT, stosowana w leczeniu trudnych do operowania tętniaków aorty, to tylko dwa przykłady godnych uwagi innowacji opracowanych przez polskich chirurgów naczyniowych – informuje prof. Piotr Szopiński.

Spada zainteresowanie zawodem

Eksperci przyznają, że zwiększenie limitów na studiach medycznych nie rozwiąże problemu. Na 13 najpopularniejszych uczelniach było w tym roku o niemal 5 tys. mniej kandydatów na stacjonarne studia medyczne niż rok wcześniej. To spadek aż o 10 proc.

Odebrane prawo wykonywania zawodu

Zaledwie 11 razy w historii samorządu lekarskiego jego członkom odebrano prawo wykonywania zawodu lekarza. I to w uzasadnionych przypadkach. Tak Naczelna Izba Lekarska odpowiada na wystąpienie Adama Bodnara.

Tania żywność to problemy ze zdrowiem

W sprzedaży są parówki zawierające 6 proc. wsadu mięsnego. Sprzedają się świetnie, są słone, tłuste i tanie. Jednak w przyrodzie nie ma nic za darmo. Jeśli mniej płacimy za żywność, więcej zapłacimy później za leki – ostrzega na łamach serwisu dlahandlu.pl ekspert ds. żywności prof. Agnieszka Wierzbicka z Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW.

Plaga podrabianych lekarstw

W ciągu dwóch lat liczba potwierdzonych przez prokuraturę czynów polegających na podrabianiu produktów leczniczych wzrosła niemal czterokrotnie. W większości dotyczy to leków sprzedawanych przez Internet. Pół biedy, gdy ludzie spożywają mąkę w kapsułkach. Wtedy tracą tylko pieniądze…

Palący i tak wiedzą swoje

Drastyczne opisy i zdjęcia na opakowaniach papierosów nie odstraszyły Polek i Polaków i nie doprowadziły do zahamowania sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Nowy konsultant krajowy

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł dokonał zmiany na stanowisku konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Prof. Stanisława Radowickiego zastąpił prof. Krzysztof Czajkowski. Odwołania prof. Radowickiego domagali się m.in. uczestnicy pikiet organizowanych przed MZ w ramach akcji „Szpitale bez aborterów”.

Zmarł najstarszy mężczyzna na świecie

Izraelskie media podały, że w wieku 113 lat zmarł w Izraelu najstarszy mężczyzna na świecie, ocalony z Holokaustu Izrael Kristal. Urodził się 15 września 1903 r. w Żarnowie, wówczas w zaborze rosyjskim, a dziś w województwie łódzkim.

W poszukiwaniu nowych antybiotyków

Coraz więcej niebezpiecznych bakterii jest odpornych na stosowane dzisiaj antybiotyki. Do opracowania nowych typów tych leków mogą doprowadzić badania kierowane przez dr Agatę Starostę na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Klucz do stworzenia nowych antybiotyków może kryć się w zmiennej naturze rybosomów bakteryjnych…

Lekarze nie znają historii

– Wśród lekarzy jest coraz mniej humanistów. Zagraża nam totalna dehumanizacja tego zawodu – ostrzega lekarz i językoznawca prof. Wojciech Noszczyk.

Cierpiący na anoreksję

Szacuje się, że problem ten dotyczy już 2 proc. młodych dziewcząt, a nierzadko też chłopców. Do 20 proc. chorych na anoreksję podejmuje próby samobójcze…

Tablety i telefony niszczą wzrok

Polacy mają coraz gorszy wzrok. Powodem jest wydłużenie czasu spędzanego przed elektronicznymi urządzeniami (często kosztem snu i w złych warunkach oświetleniowych).

Wzrasta liczba osób niewidomych

Obecnie jest 36 mln niewidomych, a do połowy tego stulecia ich liczba ma się zwiększyć trzykrotnie. Przewiduje się, że najwięcej osób straci wzrok w południowej Azji oraz w Afryce Subsaharyjskiej.

Komputerowe gry akcji niszczą mózg

Częste granie w gry akcji wywołuje zanik komórek nerwowych w rejonie hipokampa, a tym samym zwiększa ryzyko rozwoju depresji, schizofrenii, zespołu stresu pourazowego, choroby Alzheimera i choroby Parkinsona
– czytamy na łamach „Molecular Psychiatry”.

Zdrowsze życie na wsi

Badania przeprowadzone przez amerykańskich specjalistów dowiodły, że osoby żyjące w środowisku wiejskim – szczególnie dzieci i młodzież – są mniej zagrożone chorobami zapalnymi jelit (IBD).

Finowie rezygnują ze szczepień

Dziennik „Helsingin Sanomat” zawiadamia, że w Finlandii, gdzie szczepienia są dobrowolne, odsetek dzieci niezaszczepionych na choroby zakaźne w wielu regionach wzrósł do niebezpiecznego poziomu. Jednak władze nie wierzą w skuteczność kar, stawiają na edukację.  Lek. Jarosław Kosiaty

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum